Komar czy komarzyca. Co gryzie człowieka i uwielbia naszą krew?
Niepozorne komary wyglądają nieszkodliwie, a jednak uprzykrzają życie. Atakują w nocy, gdy śpisz. Wieczorem, gdy grillujesz na tarasie. W ciągu dnia, gdy odpoczywasz nad wodą. W zasadzie bardzo często, gdy sprzyjają im warunki. Ich ukłucie czasami niezauważalne powoduje wystąpienie na skórze swędzących, zaczerwienionych bąbli. Tylko, co gryzie człowieka: komar czy komarzyca?
Komar czy komarzyca? Wielkość, różnice
W Polsce występuje ponad 40 gatunków komarowatych. Jednym z najbardziej znanych jest komar brzęczący, pospolity (Culex pipiens). Ma brązowe, długie i bardzo delikatne ciało, do którego przyczepione są cienkie odnóża oraz przezroczyste, podłużne skrzydła. Odwłok pokrywają białe plamki. Komar ma okrągłą głowę z bardzo dużymi w stosunku do niej oczami oraz długimi i cienkimi czułkami, które u samca są dodatkowo upierzone.
Samice komara są mniejsze. Mają kłująco-ssący aparat gębowy, czym odróżniają się od samców. W zasadzie bez lupy trudno odróżnić komara od komarzycy.
Komar pospolity występuje w dwóch podgatunkach, które różnią się środowiskiem bytowania:
- Culex pipiens pipiens zamieszkuje naturalne i rolnicze środowisko;
- Culex pipiens molestus występuje w przestrzeniach wiejskich, miejskich i podmiejskich.
Idealnymi siedliskami dla niedojrzałych stadiów rozwojowych komara są głównie zbiorniki na wodę, naturalne lub sztuczne (stawy, jeziora, oczka wodna, rzeki, wiadra i beczki z wodą, rynny, ozdobne fontanny, pojemniki na wodę dla zwierząt itp.), które znajdują się wewnątrz lub w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych. Występują również w zbiornikach wód gruntowych, takich jak studnie.
Komar a komarzyca. Co gryzie człowieka?
Samce i samice tego gatunku żywią się słodkim nektarem kwiatów, który jest dla nich odżywczy i daje energię do życia. Dodatkowo komarzyce "gryzą" człowieka, ponieważ muszą pobierać krew od innego organizmu. Bez tego cennego dla nich składnika nie rozmnożą się, ponieważ to on pomaga im wytworzyć jaja w swoich jajnikach. Dzięki odżywczej krwi są w stanie zapewnić odpowiednią ilość materiału zapasowego przyszłemu potomstwu.
Dlatego, jeśli na twojej skórze pojawia się swędzący bąbel, wiedz, że jest to dzieło komarzycy, a nie komara.
Warto podkreślić, że komary nie gryzą, nie żądlą i nie kąsają. Ze względu na budowę swojego aparatu gębowego, można mówić, że one kłują. Samice pozyskują krew nie tylko od człowieka, ale także od gadów, innych ssaków oraz owadów. Potrafią bardzo dobrze odnaleźć miejsce najlepszego wkłucia w skórze żywiciela. Gdy przekłują naczynie krwionośne, wpuszczają do rany ślinę z substancjami przeciwzakrzepowymi.
Co ciekawe, komary przyciąga dwutlenek węgla, który stale wydalasz podczas oddychania. Dlatego te owady latają blisko uszu, nosa czy ust. Wabią je również ciemniejsze kolory ubrań, więc jeśli chcesz uniknąć swędzących pamiątek po "ugryzieniu" komara, najlepiej wybieraj odzież w jasnych kolorach.