Kiedy sadzić tulipany? Potrzebują zimy, żeby pięknie zakwitnąć

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Choć kojarzą się z Holandią, wcale stamtąd nie pochodzą. Występują w niezliczonej ilości odmian, z których najbardziej oryginalne przypominają papuzie pióra. Są doskonałe na rabaty, ale długo stoją też w wazonie. Mowa oczywiście o tulipanach, bez których żaden wiosenny ogród nie może się obejść. Jak i kiedy je sadzić? Na które odmiany szczególnie zwrócić uwagę?

Warto zastosować organiczny nawóz, np. kompost
Warto zastosować organiczny nawóz, np. kompost123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Cebulki, czyli nasiona tulipanów. Do doniczki czy do gruntu?

Tulipany to kwiaty, które są niezwykle uniwersalne, jeśli chodzi o sposób ich uprawy. Można wkładać ich cebule bezpośrednio do gruntu oraz tworzyć kompozycje w donicach.

Rabata z gęsto posadzonymi tulipanami jednej odmiany wygląda przepięknie, choć mix różnych gatunków i kolorów to również wspaniała ozdoba ogrodu. Jeśli nie masz ogrodu, możesz uprawiać tulipany na balkonie - w donicach. Będą kwitły równie pięknie!

Kiedy sadzić tulipany?
Kiedy sadzić tulipany?123RF/PICSEL

Jeśli zdecydujesz się na sadzenie tulipanów w donicach, możesz stworzyć przepiękne kompozycje, nazywane - od włoskiego makaronu lasagna - lazaniami.

Tego typu kompozycje polegają na warstwowym ułożeniu cebulek kwiatowych (od najpóźniejszych na dnie do najwcześniejszych na górze) różnych gatunków. Dzięki temu donica kwitnie całą wiosnę! Jak zrobić przykładową lazanię?

  • Pierwsza warstwa (na dole) - dowolna odmiana tulipanów
  • Druga warstwa (po przykryciu cebulek tulipanów ziemią) - dowolna odmiana hiacyntów
  • Trzecia warstwa (najbardziej wierzchnia, po przykryciu cebulek hiacyntów ziemią) - dowolna odmiana krokusów.

Najpierw zakwitną krokusy, później hiacynty, a na końcu tulipany - dzięki takiemu ułożeniu cebulek, przez około 3 miesiące będziesz mieć pięknie kwitnącą donicę!

Wiosna czy jesień. Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany sadzi się jesienią, dlatego już pod koniec lata warto zacząć rozglądać się za ulubionymi odmianami i zamawiać je w przedsprzedaży. Nie warto z tym zwlekać - najbardziej spektakularne odmiany wyprzedają się błyskawicznie.

Najlepszy czas na włożenie cebul do ziemi to połowa września - koniec października, choć jeśli listopad jest w miarę ciepły, można zaryzykować i posadzić tulipany również wtedy. Tulipany są mrozoodporne, a nawet więcej - potrzebują zimy, aby wiosną pięknie kwitnąć.

Czy zatem sadzenie tulipanów wiosną jest skazane na porażkę? Niekoniecznie, choć raczej nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Niektóre cebulki mogą zakwitnąć, choć będą wyglądały średnio. Mogą również zakwitnąć dopiero w kolejnym sezonie wiosennym.

 Niektóre cebulki mogą zakwitnąć, choć będą wyglądały średnio. Mogą również zakwitnąć dopiero w kolejnym sezonie wiosennym.
Niektóre cebulki mogą zakwitnąć, choć będą wyglądały średnio. Mogą również zakwitnąć dopiero w kolejnym sezonie wiosennym. 123RF/PICSEL

Jakie odmiany tulipanów wybierać?

Wybór odmian tulipanów zależy wyłącznie od stylu, w którym utrzymany jest ogród oraz od preferencji ogrodnika. Można pójść w totalną klasykę i obsadzić ogród prostymi w formie tulipanami pojedynczymi albo zaszaleć i postawić na oryginalne tulipany papuzie oraz strzępiaste.

Urokliwe są niskie odmiany botaniczne, które też najwcześniej kwitną. Jedno jest pewne - jeśli raz wprowadzisz do swojego ogrodu tulipany, w kolejnych sezonach już z nich nie zrezygnujesz!

Gdzie sadzić tulipany?

Tulipany nie są bardzo wymagające i kwitną w większości ogrodów. Jakie wymagania powinno spełniać idealne miejsce dla tych kwiatów? Najlepiej kwitną na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Gleba powinna być żyzna i wilgotna o dużej zawartości próchnicy.

Jeśli w twoim ogrodzie podłoże jest średniej jakości, wzbogać je przed sadzeniem kompostem albo torfem odkwaszonym. Ziemia mocno gliniasta wymaga rozluźnienia - idealnie sprawdza się do tego piasek. Dzięki temu cebule nie będą gniły.

Jak sadzić tulipany?

W sadzeniu cebulek tulipanów nie ma wielkiej filozofii - trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej głębokości. Przyjmuje się, że powinna przekraczać trzykrotnie wielkość cebuli. Zwykle jest to więc około 10-15 cm.

Aby cebula łatwiej się ukorzeniła, najlepiej jest wykopać dołek o głębokości 15-20 cm. W przypadku dużych cebul, głębokość dołka powinna być większa.

A co się stanie, jeśli posadzisz cebule zbyt płytko? Mogą zostać uszkodzone przez silniejsze mrozy albo naruszone przez gryzonie. Będą też bardziej podatne na infekcje grzybowe. Zbyt płytko włożone cebule spowodują również, że roślina nie będzie stabilnie osadzona w ziemi, co poskutkuje pokładaniem się.

Jeśli chcesz chronić cebule przed gryzoniami, do sadzenia możesz wykorzystać ażurowe koszyczki - kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym. Dodatkowo, wkładanie cebulek do koszyczków pozwala łatwo je zlokalizować - to duże ułatwienie, jeśli planujesz po sezonie wykopywać cebule i zmieniać im miejsce. Jeżeli chcesz posadzić tulipany równiutko, możesz wykorzystać do tego wytłaczanki po jajkach - w zależności od wielkości cebulki, wkładając je do każdego zagłębienia albo do co drugiego.

Jeśli zaś chodzi o to, jak sadzić tulipany, by wyglądały najpiękniej, to kluczem jest zaopatrzenie się w większą ilość cebulek. Na pewno nie warto sadzić ich pojedynczo, ale w grupach po 5-7 cebul.

Jeśli masz taką możliwość, spektakularnie wygląda również cała długa rabata obsadzona tulipanami - na przykład odmianami w różnych odcieniach różu. W ogrodach, w których gleba jest słaba, dobrym wyjściem jest posadzenie cebulek we wzniesionej skrzynce - można w niej łatwo polepszyć glebę, a i efekt wizualny jest rewelacyjny.

Kiedy kwitną tulipany?

Tulipany kwitną przez całą wiosnę, a dokładny czas zależy od odmiany.

  • Najwcześniej - w marcu i na początku kwietnia zakwitają tulipany botaniczne: Kaufmanna, Fostera, a na końcu Griega. Są to odmiany nieduże - osiągają maksymalnie 30 cm wysokości. Najlepiej sadzić je kępkami, mają wtedy niebywały urok.

  • Na początku kwietnia zakwitają tulipany pojedyncze wczesne oraz tulipany pełne wczesne.

  • Kolejne są tulipany papuzie - te egzotyczne, przypominające wielobarwne papugi kwiaty kwitną pod koniec kwietnia i w maju.

  • Najpóźniej - w połowie i pod koniec maja kwitną tulipany strzępiaste, Darwina, liliokształtne oraz peoniowe.

  • Jeśli przepadasz za tulipanami, wybierając ich różne odmiany, będziesz mieć możliwość cieszenia się nimi przez przynajmniej dwa miesiące.

    Co z tulipanami po przekwitnięciu?

    Po przekwitnięciu tulipany tracą wszystkie walory dekoracyjne - zostają po nich brzydko opadnięte liście, które z czasem usychają. Co zrobić z tym nieestetycznym widokiem? Przez pewien czas po przekwitnięciu, trzeba je jeszcze podlewać, aby dać cebulkom możliwość regeneracji. 

    Po kilku tygodniach naziemna część tulipana zacznie obumierać i wówczas można usunąć uschnięte liście. Jeśli chcesz wykopać cebule, aby w kolejnym sezonie przenieść je w innej miejsce - czerwiec to jest dobry czas. Po wykopaniu cebul, musisz je oczyścić z ziemi i pozwolić im obeschnąć. Następnie trzeba je przenieść do chłodnego, ciemnego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechowywać w skrzynkach albo papierowych torebkach aż do ponownego wsadzania do gruntu jesienią.

    Tulipanów nie trzeba wykopywać, gdyż są to rośliny mrozoodporne, a nawet więcej - aby zakwitnąć wręcz potrzebują mrozów! Raz na jakiś czas warto dać im jednak odpocząć. Robi się to, wykopując je i umieszczając w ciemnym miejscu. Dzięki temu cebulka będzie mniej podatna na choroby, szkodniki i dużo ładniej zakwitnie.

    Trudno wyobrazić sobie wiosnę bez tulipanów! Bukiet z tych pięknych kwiatów wnosi do domu świeżość i urok. Ich uprawa w ogrodzie nie jest skomplikowana, dlatego warto wprowadzić je na swoje rabaty. Aby zakwitnąć, potrzebują okresu chłodu, dlatego ich cebulki sadzi się na przełomie września i października. A feerią barw i kształtów tulipanów można cieszyć się już od końca marca!

    Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas