Oczar pośredni kwitnie zimą. Krzew zachwyca kwiatami do marca

Aktualizacja

Oczar pośredni jest niezwykłym krzewem, który zaczyna kwitnąć zimą i utrzymuje kwiaty aż do wczesnej wiosny, nawet do końca marca. Dobrze znosi minusowe temperatury i może być piękną ozdobą ogrodu. Oczar pośredni znany jest również jako roślina lecznicza. Ma właściwości przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne.

Oczary różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz pokrojem kwiatów.
Oczary różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz pokrojem kwiatów.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to jest oczar i jak wygląda? Odmiany i charakterystyka

Oczar pośredni należy do rodziny oczarowatych i jest często spotykany w ogrodach w strefie umiarkowanej. To liściasty krzew, który może przybierać też formę drzewiastą i dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Oczar może również rozrastać się mocno na boki, dlatego warto zaplanować dla niego sporo miejsca.

Jak wygląda oczar pośredni? Odmiany tej rośliny różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz pokrojem kwiatów. Jakie odmiany są najpopularniejsze?

Oto one:

  • "Diane" o jasnoczerwonych, karminowych kwiatach;
  • "Jelena" o kwiatach w kolorze żółtopomarańczowym;
  • "Pallida" o mocno pachnących żółtych kwiatach;
  • "Ruby Glow" o ciemnoczerwonych kwiatach.

Oczar pośredni. Jakie ma wymagania?

To roślina bardzo łatwa w uprawie, bo ma niewielkie wymagania. Oczar pośredni potrzebuje jedynie, by zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca do swobodnego rozrastania się. Będzie rósł niemal w każdej glebie, ale najgorzej przyjmuje się w ziemi o odczynie zasadowym. Gleba pod krzew tego gatunku powinna być przepuszczalna i wilgotna. Roślina lubi jasne, słoneczne stanowiska, ale będzie dobrze radziła sobie również w półcieniu.

Krzewy oczaru pięknie wyglądają posadzone pojedynczo. Ze względu na nietypową porę kwitnienia, warto sadzić je w pobliżu okien tarasowych lub wejścia do domu, by zimą móc często cieszyć się widokiem tych pięknych kwiatów kontrastujących z surowym, pogrążonym w zimowym śnie ogrodem. Jego kwiaty nie tylko wyglądają imponująco, ale często również przyjemnie pachną.

Mimo że oczar jest znany z odporności na mróz, młode okazy warto okryć na zimę. Z czasem nabiorą pełnych właściwości mrozoodpornych i nie będą potrzebowały dodatkowej ochrony.

Jak uprawiać oczar pośredni

Kiedy sadzić oczary? Najlepszą porą do sadzenia tych roślin jest jesień, ale można posadzić je w dowolnym momencie w roku. Przed posadzeniem warto dobrze przemyśleć lokalizację rośliny. Oczary bardzo źle znoszą każdą ingerencję w system korzeniowy, w tym przesadzanie. Rośliny te nie lubią również sąsiedztwa dużych drzew, z którymi muszą konkurować o wodę czy składniki mineralne pobierane z gleby.

Ziemia wokół oczaru powinna być spulchniana każdej jesieni. Warto również pamiętać o podlewaniu rośliny, szczególnie w pierwszym sezonie po posadzeniu. W kolejnych latach oczar staje się niemal samowystarczalny i nie wymaga dużych ingerencji.

Oczar pośredni kwitnie na długo przed wypuszczeniem liści. Kwiaty zaczynają pojawiać się zimą, już w grudniu oraz styczniu. Kiedy zaczynają się mrozy, kwiaty oczaru delikatnie zwijają się, by przetrwać najniższe temperatury. W dni z plusową temperaturą płatki znów prostują się i rozwijają. Kwiaty są zazwyczaj do końca marca.

Oczar pośredni latem wygląda bardzo niepozornie i nie wyróżnia się żadnymi wyjątkowymi cechami. Jesienią liście wielu jego odmian pięknie się przebarwiają, a zimą pojawiają się kwiaty, które bardzo efektownie prezentują się pod pierzynką ze śniegu.

Kiedy przycinać oczary i czy w ogóle warto to robić? Oczary należy przyciąć tuż po kwitnieniu, czyli wczesną wiosną. To właśnie wtedy najlepiej jest usunąć uschnięte i chore pędy.

Dlaczego oczar nie kwitnie?

Czasami zdarza się, że pomimo oczekiwań oczar przez cały rok nie wypuszcza kwiatów. Dlaczego oczar nie kwitnie? Jednym z najczęstszych powodów braku kwiatów na pędach oczaru jest ich zbyt częste i za intensywne przycinanie. Oczary kwitną wyłącznie na pędach dwuletnich lub starszych, a zbyt mocne przycinanie sprawi, że pędy będą za młode, by mogły na nich zakwitnąć kwiaty.

Właśnie dlatego podczas przycinania należy skupić się na usuwaniu wyłącznie martwych i suchych gałązek.

Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas