Jakie grzyby możesz wyhodować w domu?
Grzyby to organizmy wszędobylskie. Lekkie zarodniki unoszą się w powietrzu i trafiają do aerosfery. Choć stykamy się z grzybami na każdym kroku, często nie wiemy, jak zabrać się za własną hodowlę grzybów w domu. Sami też możemy stworzyć grzybową rodzinę.
Shiitake
Shiitake, czyli twardnik japoński to grzyb występujący w Azji Wschodniej, zwłaszcza w Chinach, Japonii i na Półwyspie Indochińskim. Shiitake to grzyby o wyjątkowym aromacie i smaku. Cenione są w azjatyckiej kuchni nie tylko za walory smakowe, ale i za prozdrowotne właściwości. W medycynie chińskiej opisuje się ich dobroczynny wpływ na przeziębienia, choroby, serca, wysokie ciśnienie i obniżoną odporność.
Shiitake są w Polsce dostępne głównie w postaci ususzonych grzybów, zwłaszcza w całości. Miękną po kilku minutach po namoczeniu. Można dodać je do bulionów i dań w stylu azjatyckim. Nadają potrawom smaku umami.
Jak wygląda hodowla shiitake?
Grzyby lubią wilgoć i ciemność. W domu hoduje się je na ściętych pniach, a nawet na trocinach. W internecie można kupić grzybnie, kołki zaszczepione grzybnią albo gotowe zestawy do hodowli grzybów. W przypadku hodowli na pniach konieczne jest wywiercenie otworów i umieszczenie w nich grzybni.
Boczniaki
Boczniaki to grzyby cenione zwłaszcza w kuchni roślinnej ze względu na mięsistą teksturę. Można z nich przyrządzać zupy, przygotować burgery, zapiekanki i wiele innych dań. Do hodowli boczniaków będzie potrzebna grzybnia. Podłoże musi być wilgotne. W sieci można kupić gotowe zestawy do uprawy grzybów. Można skorzystać z tzw. kostek, które owija się lub od początku są owinięte folią. Grzyby wyrastają w miejscach, w których zrobiliśmy otwór.
Boczniaki można wyhodować też z grzybów kupionych w sklepie. Ponieważ grzyby puszczają zarodniki, można je po prostu rozmnożyć. Takie grzyby należy zmielić w blenderze. Masę mieszamy z umytą (mokrą) słomą i wkładamy do pojemnika z uprzednio wywierconymi małymi otworami. W każdej hodowli grzybów istotne jest utrzymanie wilgoci, dlatego i w tym wypadku, wiaderko owija się folią i czeka na efekty.
Pieczarki
Pieczarki to chyba najpopularniejsze grzyby w Europie, a zwłaszcza w Polsce, w której hoduje się je w ogromnej ilości. Podobnie, jak w przypadku shiitake i boczniaków, do domowej hodowli potrzebna będzie grzybnia mikoryzowa, podłoże, pokrywa np. torfowa oraz naczynie, w którym będą rosły grzyby. W przypadku hodowli pieczarek sprawa jest prosta: na grzybnię zasypaną warstwa okrywową, kładziemy ręcznik papierowy, który codziennie zraszamy wodą. Przez cały okres uprawy delikatnie podlewamy "pieczarkowy ogródek" i dbamy o to, aby usuwać z niego martwe grzyby. Gotowe zestawy mikroyzy można kupić w internecie. Dzięki grzybni mikoryzowej możemy wyhodować także kurki, a nawet borowiki.
Drożdże piwne
Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Nie byłoby bez nich chlebów, bułek, ciast, pizzy, piwa i innych przysmaków. Drożdże piekarskie można wyhodować w domu samemu.
Drożdże piekarskie to jednokomórkowe mikroorganizmy rozmnażające się przez poączkowanie. Proces fermentacji tlenowej jest korzystny dla rozmnażania drożdży i przyspiesza go. Aby przygotować drożdże samemu potrzebna jest pożywka. Przygotowanie drożdży piwnych jest proste: potrzebne będzie 150 ml piwa, 1,5 łyżeckzi cukru i 1,5 łyżki mąki. Mieszamy składniki i przykrywamy oddychającą ściereczką lub gazą. Odstawiamy mieszankę na 12 godzin i czekamy na efekt. Ciepło przyspiesza rozwój drożdży.