Jak zabezpieczyć róże w donicy na zimę? Ten sposób jest najlepszy na mróz

Róże to niezwykłe kwiaty, które zachwycają nas swoim wyglądem. Wiele osób uprawia je w donicach, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Róże w donicach również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.
Róże w donicach również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Róże to szlachetne i bardzo efektowne kwiaty, które zachwycają barwą i zapachem przez cały rok. Jednak to, jak przygotujemy je do zimy, ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie będą one w kolejnym sezonie. Z tego powodu warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed mrozami.

  • Zabezpieczanie róż w donicach należy rozpocząć wraz z nadejściem pierwszych przymrozków.
  • Odkrywanie róż w donicach po zimie, powinno odbywać się stopniowo.

Do jakiej temperatury wytrzymują róże?

Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie zabezpieczania róż na zimę w momencie, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki. Konkretny termin jednak nie istnieje, ponieważ jest to zabieg całkowicie zależny od pogody.

Róże wytrzymują temperatury do momentu, gdy termometr wskazuje nocą około minus 5 stopni Celsjusza, a w dzień około plus 5 stopni Celsjusza. Jeśli utrzymuje się taki stan pogody, to znak, że należy już zadbać o zabezpieczenie naszych róż.

Oczywiście, w polskim klimacie ciężko dokładnie określić jednolitą i odpowiednią porę, ponieważ zdarzają się okresy jesienne zarówno bardzo ciepłe, jak i te mroźne. Dodatkowo na wybór najlepszego momentu na zabezpieczanie róż przed zimą wpływa również nasze miejsce zamieszkania. Najwcześniej mróz pojawia się w górach oraz w Polsce północno-wschodniej.

Jak zabezpieczyć róże donicowe na zimę i kiedy należy je okryć?

Róże w donicach należy również odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Ich okrywanie powinno odbywać się etapami:

  • Przełom października i listopada -  to okres, gdy donice z różą powinno się owinąć materiałem izolacyjnym. Należy go nałożyć tak, aby nie zasłonić wierzchniej warstwy ziemi. Można to zrobić za pomocą starego koca, folii bąbelkowej lub tektury. Ewentualnie nasze donice z różami można włożyć do tekturowego pudełka lub do większej donicy, którą wypełnimy folią bąbelkową albo kulkami ze styropianu. Po wszystkich tych zabiegach możemy donicę ustawić na izolacyjnej podkładce lub przenieść roślinę w miejsce, które będzie lepiej osłonięte od wiatru i od mocnego słońca.
  • Listopad -  w tym okresie okrywamy róże kilkoma gałązkami z drzew iglastych. Jeśli jednak przestawiliśmy naszą donicę w miejsce bardziej osłonięte, to nie musimy tego robić.
  • Przełom stycznia oraz lutego - w momencie, gdy zaczną się duże mrozy, na różę należy narzucić białą agrowłókninę, którą można kupić w wielu sklepach ogrodniczych i hipermarketach.

W tym czasie nie możemy również zapomnieć o podlewaniu róż w donicy. Mimo tego, że są one uśpione, to nadal potrzebują wody. Powinniśmy to jednak robić w małych ilościach i tylko w okresie odwilży. Nie możemy doprowadzić do tego, aby ziemia w donicy całkowicie wyschła.

Inne sposoby zabezpieczenia róż na zimę

Oprócz powyżej wspomnianych metod istnieją również inne sposoby zabezpieczenia róż donicowych na zimę.

Róże uprawiane w donicach, które są uprawiane na tarasie lub balkonie, można przenieść na zimę do jasnego, ale równocześnie dość chłodnego pomieszczenia, w którym będzie panowała temperatura około 10 stopni Celsjusza. Nie możemy pozwolić, aby róże przebywały w miejscu o wyższej temperaturze, ponieważ mogą rozpocząć zbyt wcześnie pobudzanie się na wiosnę i w rezultacie nie dotrwają kolejnego sezonu.

Innym sposobem zimowania róż jest zakopanie donicy w ziemi do wysokości podstawy krzewu. Należy wtedy u nasady pędu usypać kopczyk, który następnie wyściółkujemy. Mniejsze donice można przełożyć do większych pojemników, których pusta przestrzeń będzie wypełniona styropianem lub inną izolacją.

Czym podsypać róże na zimę?

Oprócz wszystkich tych czynności warto również wykonać ściółkowanie róż na zimę. Na wierzch ziemi należy nasypać odpowiedni materiał.

Najlepszym materiałem do ściółkowania róż jest rozdrobniony materiał roślinny: kora, ścięta trawa lub liście. Oprócz tego można wykonywać je za pomocą gałązek drzew iglastych, igliwia, trocin albo słomy. Jest to świetna ochrona dla roślin przed mrozem i wiatrem. Dodatkowo ten zabieg pozwala ustabilizować temperaturę gleby, w której rosną nasze róże.

Kiedy odkrywamy róże po zimie?

Po zimie nasze róże możemy odkryć dopiero po tym, jak już na stałe ustąpią mrozy oraz przymrozki.  Zazwyczaj przypada to na okres od połowy marca do początku kwietnia.

W przypadku roślin w donicach zdejmowanie okrycia przebiega stopniowo i trwa kilka tygodni. Zaczyna się od warstw położonych najpóźniej. Najpierw zdejmuje się agrowłókninę, a po 1-2 tygodniach pozbywamy się gałązek iglastych.

W tym samym czasie usuwamy również zabezpieczenie donicy. Ściółkę pozostawiamy na swoim miejscu, ponieważ będzie ona chroniła ziemię przed wysychaniem.

Czytaj również:

Zobacz także:

Sam przeciw kłusownikom. Włoski rybak walczy o przyrodęDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas