Jak uratować fikusa benjamina i o niego dbać? Stanowisko i pielęgnacja

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Fikus Benjamina (zwany również pieszczotliwie beniaminkiem) to bardzo popularna i wdzięczna roślina pokojowa. Podobnie jak inne odmiany fikusów często pojawia się w polskich domach. Zasadniczo nie ma on dużych wymagań, ale potrafi być kapryśny. Stąd dość częste problemy zgłaszane przez właścicieli benjaminów. Jak dbać o tę roślinę i jak uniknąć błędów?

Fikusa benjamina nie jest trudny w pielęgnacji. Najważniejsze są światło, ciepło i odpowiednia ilość wody.
Fikusa benjamina nie jest trudny w pielęgnacji. Najważniejsze są światło, ciepło i odpowiednia ilość wody.123RF/PICSEL

Jak dbać o fikusa benjamina? Miejsce i pielęgnacja

Fikus (figowiec) benjamina to długowieczna i bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa. Przy odpowiedniej pielęgnacji może pięknie rosnąć w domu. Wykształca zdrewniałe pędy i delikatne gałązki pokryte spiczastymi, lśniącymi liśćmi. W zależności od odmiany mogą one mieć różne ubarwienie - od jednolitej ciemnej zieleni po rozmaite "pstrokate" wzory.

Właściwe stanowisko jest bardzo ważne dla tej rośliny. Fikus benjamin lubi ciepło, ale nie bezpośrednie słońce. Zbyt duże nasłonecznienie może prowadzić do zwijania, marszczenia lub opadania liści. Dlatego należy unikać stawiania benjaminów na południowych parapetach. Jeśli masz okna od południa, roślina znacznie lepiej poradzi sobie w głębi pomieszczenia. Bez obaw może natomiast stać na wschodnim parapecie.

Pielęgnacja fikusa benjamina nie jest trudna. Najważniejsze są światło, ciepło i odpowiednia ilość wody.

Co lubi fikus benjamin? Temperatura, światło, podlewanie

Co dokładnie lubi fikus benjamin? Jak już wspomniano, potrzebuje ciepła. Temperatura w miejscu, w którym stoi, nigdy nie powinna spadać poniżej 10 st. Celsjusza. Upały powyżej 28 st. Celsjusza również nie są jednak dla niego korzystne. Ponadto trzeba uważać na gwałtowne zmiany temperatury, które mogą prowadzić do gubienia liści.

Roślina powinna mieć dostęp do dużych ilości światła, ale najlepiej rozproszonego. Co istotne, fikus przyzwyczaja się do miejsca i kąta padania światła. Dlatego może bardzo źle zareagować na jego przeniesienie w inne miejsce lub nawet obrócenie doniczki na parapecie!

Fikus nie wymaga intensywnego podlewania. Wręcz przeciwnie - nie lubi nadmiaru wody w doniczce czy też stojącej wody w podstawce. Przelewanie benjamina może prowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Należy go podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia lekko się przesuszy i pilnować, aby w podstawce nie zostawała woda. Zimą wskazane może być także zraszanie liści (miękką wodą - przefiltrowaną, przegotowaną i/lub odstaną). Nie zaleca się za to stawiania benjamina w pobliżu nieszczelnych okien lub bezpośrednio przy kaloryferze. Ponadto warto pamiętać o regularnym odkurzaniu jego liści. W przeciwnym razie jego wzrost może zostać zahamowany.

Fikus benjamin gubi liście. Jak go ratować?

Najczęstszym problemem właścicieli tych wdzięcznych roślin jest opadanie liści. Co robić, gdy fikus benjamin gubi liście? Przede wszystkim warto pamiętać, że zazwyczaj jest to zupełnie naturalna reakcja rośliny na stres. Po okresie "kryzysu" liście natomiast zazwyczaj odrastają. Co może być przyczyną gubienia liści przez fikusa? Lista jest naprawdę długa.

Co robić, gdy fikus benjamina gubi liście?
Co robić, gdy fikus benjamina gubi liście?123RF/PICSEL

Mogą to być:

  • zmiana miejsca,
  • brak wystarczającej ilości światła,
  • zbyt suche powietrze,
  • za wysoka temperatura,
  • przelanie,
  • nadmierne przeciągi.

W zależności od okresu można spróbować wyeliminować ten problem lub przynajmniej ograniczyć straty. W jaki sposób?

  1. Należy unikać przestawiania fikusa czy nawet jego poruszania. Jedyny wyjątek może stanowić przestawienie go do bardziej nasłonecznionego miejsca na okres zimowy.
  2. Zrywanie żółtych, ale ciągle utrzymujących się na roślinie liści również nie jest dobrym pomysłem. Może to bowiem przyspieszyć niepożądane procesy.
  3. Nawozy należy stosować tylko wiosną i latem.
  4. Zimą należy podlewać fikusa znacznie rzadziej i unikać zalewania go dużymi ilościami wody.
  5. W pomieszczeniu, w którym stoi fikus benjamin, temperatura powinna się utrzymywać na stałym, niezbyt wysokim poziomie. Należy też unikać przeciągów - a więc stawiania doniczki z rośliną w pobliżu nieszczelnych okien, drzwi wejściowych albo kratek wentylacyjnych.
  6. Warto zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza, np. poprzez zastosowanie nawilżacza lub zraszanie rośliny.
  7. Jesienią dobrze jest przyciąć cienkie, słabe gałązki fikusa. Jest to proces, który stymuluje jego wzrost.
  8. Należy unikać wystawiania benjamina na działanie dymu tytoniowego.

Fikus benjamin bywa kapryśny, ale gdy znajdzie mu się odpowiednie stanowisko i właściwy "rytm" pielęgnacji, zwykle odpłaca się pięknym wyglądem i zdrowym wzrostem. Jeśli chcesz, aby Twój okaz zachwycał, koniecznie zapamiętaj powyższe wskazówki!

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas