Jak stosować nawozy ekologiczne w ogrodzie?
Nawozy ekologiczne to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają osoby mające swój przydomowy ogród. Trudno się dziwić, bo mają wiele zalet, na przykład poprawiają zdolność rośliny do retencji wody z ziemi, czy przeciwdziałają erozji. Jak stosować nawozy ekologiczne w ogrodzie, by na wiosnę cieszyć się bujną roślinnością?
Co to są nawozy ekologiczne?
Co to są nawozy ekologiczne? To takie, które są przyjazne dla środowiska, a spełniają tę samą funkcję, co nawozy chemiczne – dostarczają roślinom niezbędnych pierwiastków do wzrostu. Składają się z naturalnych substancji biodegradowalnych (części roślin, odchodów zwierzęcych), które wnikają w głąb gleby, znacznie dłużej utrzymując się w jej wnętrzu niż nawóz chemiczny. Odżywiają rośliny od korzeni, poprawiają pH gleby i dostarczają roślinom węgiel, który jest pożywką dla cennych mikroorganizmów.
Co więcej, w przypadku nawozów ekologicznych ryzyko spalenia roślin jest znikome. Nie można powiedzieć tego samego o ich chemicznych odpowiednikach, które potrafią spalić trawę, zostawiając nieestetyczny żółty ślad.
Co nawozić ekologicznie w ogrodzie?
Przede wszystkim warzywa, które na jesień osadzone są głęboko w ziemi, kwiaty i drzewa owocowe. Nawozy przyjazne środowisku nie szkodzą, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować je regularnie w ogrodzie i na polach.
Jak zrobić nawozy ekologiczne?
Najprostszą opcją jest tzw. kompost, czyli biodegradowalne szczątki roślin, fragmenty kory, skórki owoców i warzyw, które poddane odpowiedniej temperaturze i wilgoci rozkładają się, tworząc nawóz. Proces powstawania kompostu zajmuje jednak ok. 12 miesięcy.
Kolejną opcją jest nawóz z pokrzywy, który także można zrobić samodzielnie. Taki nawóz dojrzewa ok. 21 dni, a do jego zrobienia potrzeba ok. 10 litrów wody i 1 kg młodych pokrzyw (przed kwitnięciem). Należy je wymieszać i odstawić w bezpieczne miejsce. Nawóz trzeba mieszać codziennie, zanim gnojówka nie dojrzeje. Gnojówka pokrzywowa to doskonałe źródło azotu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza.
Innym przykładem nawozu, który można zrobić samemu, jest nawóz ze skrzypu polnego, który przygotowuje się w podobnych proporcjach. Po wymieszaniu trzeba odstawić gotowy roztwór na 2–3 tygodnie i sprawdzić, czy po tym czasie przestanie się pienić. Jeśli tak, oznacza to, że jest już gotowy i można nim nawozić rośliny w ogrodzie. Skrzyp polny jest szczególnie bogaty w krzemionkę. Zarówno pokrzywa, jak i skrzyp polny to chwasty, które rosną dziko w wielu miejscach, więc można je zbierać bez ograniczeń. Co w przypadku, gdy nie ma się ani zasobów, ani chęci, by wykonać nawóz ekologiczny?
Inne nawozy ekologiczne
Oprócz ww. nawozów przyjaznych środowisku, do dyspozycji na rynku są jeszcze inne, którym również warto się przyjrzeć:
- nawóz z odchodów ptaków morskich, nietoperzy;
- nawóz z alg i wodorostów;
- nawóz z robaków i ślimaków;
- mączka sojowa lub bawełniana.
Obecnie pracuje się także nad nawozami na bazie bakterii, które produkują i wiążą azot w glebie.
Jak stosować nawozy ekologiczne i cieszyć się bujnym ogrodem?
Najczęstszą metodą stosowania nawozów roślinnych jest nawożenie zagonów jeszcze przed sadzeniem roślin i dokładne wymieszanie ich z ziemią. Dzięki temu substancje odżywcze zawarte w nawozie precyzyjnie wnikną w glebę i poprawią jej strukturę, a odżywione w ten sposób rośliny mogą wydać większe i smaczniejsze owoce.
Czy warto stosować nawozy ekologiczne? Tak, choć trzeba pamiętać, że mają swoje ograniczenia – powoli uwalniają substancje odżywcze, dlatego sam proces nawożenia trwa dłużej niż w przypadku nawozów chemicznych, trudniej się je dawkuje, a nawet zdarza się, że występują w nich bakterie E.Coli, pochodzące z odchodów zwierzęcych.Przyszłość nawozów przyjaznych planecie leży w bakteriach, tymczasem wciąż warto wybierać najbardziej ekologiczne rozwiązania tam, gdzie tylko można. Mimo początkowych trudności z nawożeniem, z czasem dojdzie się do wprawy, a im mniejsze ryzyko dla środowiska, tym lepiej.