Jak skutecznie pozbyć się chwastów z ogrodu?

Chwasty to problem niemal każdego ogrodnika. Mogą rosnąć na grządkach warzywnych, rabatach kwiatowych i podjazdach. Wyglądają niechlujnie, kradną składniki odżywcze i światło roślinom ogrodowym, a co gorsza – często przenoszą choroby. Jak skutecznie z nimi walczyć i jaki preparat na chwasty jest najlepszy?

Sposoby na walkę z chwastami w ogrodzie. Co zrobić, by pozbyć się ich raz na zawsze?
Sposoby na walkę z chwastami w ogrodzie. Co zrobić, by pozbyć się ich raz na zawsze?FLPA/Nigel CattlinEast News

Jak pozbyć się chwastów?

Chwasty charakteryzują się dużą plennością i rosną szybciej niż rośliny uprawne czy ozdobne. Przeważnie mają krótszy okres wegetacji, a niektóre z nich rozmnażają się tak szybko, że w ciągu jednego sezonu mogą wydać nawet kilka pokoleń.

Najłatwiej pozbyć się chwastów na etapie zakładania ogrodu, jednak w większości przypadków problem pojawia się później. Wtedy pojawiają się wątpliwości, czy stosować środki chemiczne - herbicydy, czy usuwać chwasty tradycyjnie, czyli ręcznie.

Pozbywając się chwastów trzeba pamiętać, by robić to dokładnie, usuwając je w całości. W ten sposób zapobiegamy ich odrodzeniu. Często pozostawiony drobny fragment korzenia czy rozłogów sprawia, że problem pojawia się na nowo. W walce z chwastami w ogrodzie bardzo ważna jest również systematyczność.

Jaki preparat na chwasty jest najlepszy?

Najskuteczniejszą metodą walki z chwastami są preparaty chemiczne, zwane herbicydami. Większość z nich to herbicydy selektywne, które zwalczają określone grupy roślin. 

W sklepach dostępne są również herbicydy nieselektywne (m.in. Roundup i Glifocyd). Niszczą one wszystkie rośliny (nie tylko te niepożądane) i są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku odchwaszczania nieużytków, chodników lub ścieżek.

Najpopularniejsze i polecane preparaty chemiczne na chwasty to:

  • Chwastox,
  • Mniszek,
  • Starane,
  • Roundup.

Do zabiegu odchwaszczania metodą chemiczną należy przystąpić rano lub po południu, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Nawet jeśli preparaty chwastobójcze są dzisiaj powszechnie dostępne, nie znaczy to, że można je lekkomyślnie używać.

Do aplikacji zwykle używa się opryskiwaczy, ale rozcieńczony pół na pół z wodą herbicyd można też precyzyjnie nanosić na liście chwastów za pomocą pędzelka. Należy uważać na oczka wodne i domowe zwierzęta. Nawet mała ilość preparatu na chwasty może im zaszkodzić.

Co stosować na chwasty zamiast roundapu? Naturalne sposoby na walkę z chwastami

Domowe sposoby na chwasty są rozwiązaniem dla tych, którzy unikają stosowania herbicydów. Ze składników znajdujących się w każdym domu w prosty sposób możemy przygotować skuteczne domowe preparaty na chwasty lub ekologiczne ściółki.

Bardzo znanym domowym sposobem zwalczania chwastów jest spryskiwanie ich rozcieńczonym octem. Najlepiej stosować go wiosną, gdy chwasty jeszcze nie kwitną i nie rozsiewają się. Należy jednak pamiętać, że ocen niszczy również inne rośliny, dlatego tą metodą najlepiej usuwać chwasty wyrastające pojedynczo lub w małych skupiskach.

Innym naturalnym sposobem na pozbycie się chwastów wyrastających w szczelinach płytek chodnikowych jest posypywanie ich sodą oczyszczoną. Zaburza to procesy fizjologiczne, a rośliny zamierają. Podobnie działają cukier i popiół drzewny, którymi posypuje się wilgotne liście chwastów.

Jaki środek na chwasty dwuliścienne jest najlepszy?

Rośliny dwuliścienne różnią się od jednoliściennych liczbą liścieni, czyli liści zarodkowych. Rozwijają się one we wnętrzu nasiona po to, by odżywiać młodą roślinę, zanim wypuści pierwsze liście właściwe. 

Do grupy chwastów dwuliściennych należy m.in.: 

  • babka lancetowata, 
  • mniszek lekarski, 
  • bylica pospolita, 
  • kosmosa, 
  • koniczyna, 
  • ostrożeń polny, 
  • rdest ptasi.

Preparaty do zwalczania chwastów dwuliściennych to herbicydy. Skutecznym sposobem jest również usunięcie roślin wraz z korzeniami. Ważne jest, by nie robić tego w okresie ich kwitnienia, gdyż może to spowodować jeszcze większy rozrost ich populacji. Optymalną porą roku dla chwastów rozmnażających się z nasion będzie więc wiosna.

Nalewki ziołowe prosto z ogroduStowarzyszenie Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas