Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Banalny i skuteczny sposób

Aktualizacja

Gołębie, a właściwie ich odchody, są utrapieniem posiadaczy balkonów i tarasów. Ptaki niszczą też dachy, rynny, brudzą parapety i zanieczyszczają przydomowe ogródki. Zalegające ptasie odchody to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa. Jak pozbyć się gołębi z balkonu, dachu czy parapetu?

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Gołębie na balkonie to problem wielu Polaków.
Gołębie na balkonie to problem wielu Polaków.123RF/PICSEL

Jak pozbyć się gołębi? Są one szczególnie natarczywe w kwietniu, kiedy szukają sobie miejsc do zrobienia gniazda. Gdy sobie takie upatrzą, potrafią nawet przegonione wielokrotnie do niego wracać. Najgorzej jest z miejscami, w których te ptaki już kiedyś gniazdowały, będą wtedy jeszcze bardziej natrętne. Nawet wielbiciele przyrody nie powinni jednak dopuszczać do tego, by ich przestrzeń zanieczyszczały gołębie. W ich odchodach znajdują się wirusy chorób zakaźnych, które mogą się przenieść również na ludzi.

Lepiej więc pozbyć się gołębi z miejsc, do których mamy dostęp.

Gołębi nie wystarczy co jakiś czas przegonić, to ptaki mało strachliwe. Żyjąc w miastach, przyzwyczaiły się do obecności ludzi i trzeba do nich bardzo blisko podejść, by je przestraszyć.

Jak pozbyć się gołębi? Kluczem jest zapach

Skutecznym domowym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu, parapetu czy tarasu jest zapach. Trzeba wybrać taki, którego te ptaki nie lubią, a jest ich kilka:

  • naftalina, którą łatwo zdobyć, bo jest dostępna w sklepach jako środek przeciw molom. Wystarczy zawiesić na balustradzie lub przytwierdzić do parapetu kilka saszetek z tym środkiem;
  • samochodowe odświeżacze powietrza również pomogą w pozbyciu się gołębi. Działać należy tak, jak z naftaliną;
  • olejki eteryczne, na przykład eukaliptusowy. Można nimi spryskać balkon co jakiś czas;
  • ocet - tego zapachu gołębie również nie znoszą. Wystarczy wlać go do atomizera pół na pół z wodą i spryskać parapet czy balustradę balkonu. Czynność należy powtórzyć po każdym deszczu;
  • zioła i przyprawy takie jak lawenda, mięta, pieprz, papryczka chilli rozsypane na parapecie pomogą pozbyć się gołębi.

Minusem tych sposobów jest to, że przy otwartych oknach my również będziemy czuli te zapachy. Dla niektórych może to być dość uciążliwe, wtedy warto skorzystać z innych sposobów na pozbycie się gołębi.

Ruchome sposoby na gołębie

Gołębie boją się obiektów, które są w ciągłym ruchu, zwłaszcza jeśli te przedmioty błyszczą lub są kolorowe. Dlatego dobrym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu i parapetu będą:

  • kolorowe balony, które łopocą na wietrze. Jednocześnie, ocierając się o siebie, wydają dźwięki, co jest dodatkowym czynnikiem płoszącym gołębie;
  • wiatraczki, najlepiej dziecięce, bo są kolorowe i błyszczące. Kręcąc się na wietrze, również wydają niepokojące dla gołębi dźwięki;
  • kolorowe reklamówki przytwierdzone do balustrady również są sposobem na natarczywe gołębie;
  • płyty CD zawieszone na żyłkach. Ruszając się, błyskają nieoczekiwanie, a gołębie tego nie lubią.

W sklepach dostępne są również plastikowe imitacje drapieżnych ptaków, których gołębie się boją. Jeśli jednak mieszkasz na osiedlu, na którym jest dużo takich odstraszaczy, prawdopodobnie gołębie już na nie nie reagują. Minusem tego sposobu jest fakt, że sztuczne ptaki się nie ruszają, a gołębie szybko odkryją podstęp.

Na pozbycie się gołębi jest wiele sposobów.
Na pozbycie się gołębi jest wiele sposobów.123rf.com123RF/PICSEL

Mechaniczne sposoby na pozbycie się gołębi

Czasem miejsca z których chcemy pozbyć się gołębi są trudno dostępne. Tak jest w przypadku dachów, podbitek dachowych czy rynien. W takich wypadkach dobrze jest zastosować kolce, na których gołębiom trudno będzie usiąść.

W przypadku balkonów dobrym wyjściem na pozbycie się gołębi będzie siatka zabezpieczająca okalająca przestrzeń od balustrady do balkonu powyżej. Warto jednak przed jej założeniem spytać właściciela budynku, czy nie ma do tego przeciwwskazań.

Czytaj też:

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Jak rozpoznać wiek drzewa?Polsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas