Ile przeciętny Polak zużywa wody, a ile jej marnuje?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Niektóre źródła podają, że człowiek marnuje nawet do 800 litrów wody tygodniowo. Jak wypadają Polacy i co możemy zrobić, żeby dołożyć cegiełkę do działań na rzecz zmniejszenia zużycia wody?

Co powinniśmy robić, żeby nie marnować wody?
Co powinniśmy robić, żeby nie marnować wody?Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Ile wody zużywa jedna osoba, ile dwie, a ile rodzina?

Według danych GUS z 2019 roku woda zużywana w sektorze komunalnym stanowi niecałe 20% ogółu wykorzystanej w Polsce. Pozostałą część pochłaniają rolnictwo i leśnictwo (10%) oraz przemysł (72%).

W domach najwięcej wody zużywa się podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych (36%) i spłukiwania toalety (30%). Znacznie mniejszy udział w ogólnym rozrachunku mają pranie (15%), mycie naczyń (10%), sprzątanie (6%) czy gotowanie i picie (3%).

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu podaje, że jedna osoba zużywa w Polsce średnio około 110 litrów wody na dobę, z czego na cele konsumpcyjne zaledwie 2,5-3 litry. Z kolei czteroosobowa rodzina ma potrzebować dziennie nawet do 500 litrów wody.

Ile wody marnujemy w domu?

Trudno określić jednoznacznie, ile litrów wody marnuje się podczas wykonywania codziennych czynności. Według informacji zamieszczonych w broszurze informacyjnej "Oszczędzanie energii i wody" przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wzięcie kąpieli zamiast szybkiego prysznica powoduje zużycie nawet do 1500 litrów wody więcej. Ponadto korzystanie z baterii kuchennej bez perlatora przyczynia się do marnowania 6 litrów wody więcej na minutę niż przy używaniu kranu z niewielkim sitkiem.

Jak oszczędzać wodę i zmniejszyć jej zużycie?

Sposobów na zaoszczędzenie wody jest wiele, jednak niektóre z nich, np. zakup energooszczędnej zmywarki czy montaż bezdotykowego kranu, wymagają wygospodarowania dużego budżetu. Warto powiedzieć więc o tych najprostszych, które bez żadnych nakładów finansowych pozwalają znacznie zmniejszyć zużycie tego medium.

  • Zakręcaj wodę przy myciu zębów (to oszczędność 6 litrów wody na minutę i około 150 zł w skali roku).
  • Włączaj zmywarkę wyłącznie na tryb EKO i tylko po jej całkowitym zapełnieniu. 
  • Nie opłukuj naczyń przed włożeniem ich do zmywarki.
  • Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica.
  • Wykorzystuj wodę po myciu warzyw do podlewania roślin.
  • Gotuj wodę, np. na makaron czy ryż, pod przykryciem.
  • Wybieraj odpowiedni rozmiar garnka.

Możesz też zdecydować się na zamontowanie perlatorów w kranach i instalację spłuczki dwuspustowej. Te rozwiązania nieco kosztują, jednak w porównaniu do potencjalnych oszczędności, nie pochłoną dużej części twojego domowego budżetu.

Jak skutecznie oszczędzać wodę?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas