Czy trzeba odśnieżać panele? Najlepszy sposób na fotowoltaikę zimą
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Mimo że śnieżne zimy w Polsce obecnie należą do rzadkości, opady śniegu w dalszym ciągu zdarzają się co jakiś czas. Właściciele paneli fotowoltaicznych mogą się martwić, czy warstwa białego puchu nie uszkodzi paneli albo nie ograniczy ich zdolności produkcyjnych. Z tego powodu sprawdzamy, co należy zrobić, kiedy warstwa śniegu przykryje fotowoltaikę.
Spis treści:
Zima w naszym klimacie oznacza trudne warunki pogodowe. Z tego powodu sprawdzamy, jak zadbać o fotowoltaikę, kiedy za oknem sypie śnieg.
Fotowoltaika w zimie. Czy śnieg ma na nią wpływ?
Właściciele fotowoltaiki muszą liczyć się z tym, że wraz z nadejściem zimy dochodzi do gwałtownych spadków produkcji energii elektrycznej. Dni stają się krótkie i pochmurne, a promienie słoneczne są rzadkością. Od listopada do lutego produkcja prądu może się zmniejszyć nawet o 75 proc. w stosunku do wiosny i lata. Z tego powodu niska wydajność paneli jest normalnym zjawiskiem. Pojawiające się czasami opady śniegu nie mają z tym wiele wspólnego, szczególnie w przypadku małych przydomowych instalacji.
Niektórzy mogą się obawiać, że fotowoltaika podczas zimy ulegnie zniszczeniu. Nie powinien być to jednak powód do zmartwień. Instalacje mają sporą wytrzymałość i są odporne na uderzenia gradu, spore obciążenia oraz ptasie pazury. Zalegający śnieg nie wpływa szkodliwie na ogniwa, ani nie uszkadza paneli. O wiele częściej zdarza się, że nieumiejętne odśnieżanie paneli powoduje zniszczenie instalacji.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Kiedy warto to robić?
Posiadacze fotowoltaiki przed oczyszczeniem jej ze śniegu, powinni pamiętać o jej właściwościach. Szkło, które pokrywa panele, jest gładkie i śliskie. Dzięki temu stanowi podłoże, na którym śnieg i lód nie utrzymają się długo. Dodatkowo, kiedy panele zamontowane są pod stromym kątem, pomaga im grawitacja. Warstwa śniegu z łatwością się z nich zsunie, nawet kiedy nie ma wiatru.
Warto również zwrócić uwagę na kolor paneli. Mają one głęboką, ciemną, granatową lub czarną barwę. Ich intensywny kolor sprawia, że panele z łatwością wchłaniają energię cieplną słońca, która roztapia gromadzący się śnieg i lód. W ten naturalny sposób szkło ochronne czyści się samo.
Odcięcie paneli fotowoltaicznych od światła słonecznego może nastąpić jedynie przy ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady marznącego deszczu albo śniegu. Nie zdarza się to jednak często albo trwa jedynie kilka dni, co w skali roku nie wpływa w znaczący sposób na bilans energetyczny. Jeśli jeszcze dodamy fakt, że panele znajdują się na dachu, a ich wyczyszczenie wymaga podnośnika koszowego albo drabiny, może się okazać, że czyszczenie ich ze śniegu jest całkowicie nieopłacalne.
Usunięcie śniegu z fotowoltaiki może się okazać pomocne jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, kiedy instalacja znajduje się na płaskim dachu. W takim wypadku odśnieżenie powierzchni jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a usunięcie lodu i puchu z instalacji będzie bardzo proste. Drugim przypadkiem są panele fotowoltaiczne umieszczone na gruncie. Jest to łatwe zadanie, do którego potrzebny będzie jedynie odpowiedni sprzęt. Właściciele fotowoltaiki na gruncie muszą jednak pamiętać, że nawet oczyszczenie jej ze śniegu nie wpłynie mocno na zwiększenie produkcji prądu.
Zobacz także: Czy odśnieżać fotowoltaikę? Śnieg na panelach zimą
Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić ich gładkiej powierzchni, ani elementów instalacji. Najlepiej do tego zadania sprawdzą się miękkie szczotki na plastikowych wysięgnikach. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy specjalne zestawy do odśnieżania fotowoltaiki, a ich ceny mogą wahać się do 200 do nawet 500 zł. Może się jednak okazać, że inwestycja w nie nie będzie opłacalna, ze względu na niewielką poprawę produkcji energii.
Podczas odśnieżania fotowoltaiki musimy pamiętać o zachowaniu wyczucia. Nie powinniśmy dociskać, ani szorować powierzchni szkła ochronnego. Odrzućmy ostre i ciężkie narzędzia, wykonane z metalu. Narobimy nimi więcej szkody niż pożytku.