Czy można palić ognisko w ogrodzie? Jasne zasady i dobre miejsce
Oprac.: Tomasz Kromp
Ognisko w ogródku to często praktykowany sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niektóre osoby mogą się jednak zastanawiać, czy rozpalanie ognia na swojej posesji nie poskutkuje problemami z prawem. Okazuje się, że organizowanie ogniska jest legalne, jednak pod pewnymi warunkami. W przypadku złamania przepisów istnieje ryzyko otrzymania mandatu.
Spis treści:
Czy można palić ognisko w ogrodzie?
Nie istnieją zakazy, które zabraniałyby rekreacyjnego rozpalania ogniska we własnym ogrodzie. Jednak w sytuacji, w której chcemy rozpalić ogień, należy trzymać się przepisów przeciwpożarowych. Przede wszystkim, nie wolno wzniecać ogniska w odległości:
- mniejszej niż 4 metry od sąsiadującej posesji;
- mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i w pobliżu palnych płodów rolnych;
- mniejszej niż 100 metrów od lasu.
Co więcej, osoba rozpalająca ognisko powinna je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Absolutnie zabrania się wzniecania ognia w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Czy za ognisko w ogrodzie można dostać mandat?
Za palenie ogniska w ogrodzie i niedostosowanie się do przepisów przeciwpożarowych można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. W skrajnych przypadkach, jeśli ognisko doprowadzi do pożaru, to osobie, która je wznieciła, może grozić kara w postaci więzienia.
Mandat można otrzymać również za spowodowanie zbyt dużego zadymienia, które mogłoby przeszkadzać sąsiadom. Z tego względu lepiej używać suchego drewna charakteryzującego się wilgotnością poniżej 30 procent.
Co istotne, zabronione jest palenie gałęzi i liści – tego rodzaju pozostałości należy traktować jak odpady zielone nadające się do śmieci bio. Powinny być one wyrzucane do odpowiednich koszy bądź wywożone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wrzucanie gałęzi i liści do ogniska może skończyć się emisją dużej ilości dymu oraz mandatem w wysokości 500 zł.
Jak zrobić ognisko w ogrodzie? Ważne jest dobre miejsce
Rozpalenie ogniska w ogrodzie powinno zostać poprzedzone wyborem odpowiedniego miejsca. Owy obszar powinien spełniać przepisy przeciwpożarowe (czyli być odpowiednio oddalony od sąsiedniej działki, omłotów i płodów rolnych oraz lasu). W ognisku powinno znaleźć się drewno opałowe, o wcześniej wspomnianej wilgotności poniżej 30 procent. Lepiej nie wzniecać ognia w pobliżu wysokich traw oraz drzew. Miejsce na ognisko w ogrodzie dobrze jest usytuować przynajmniej 6 metrów od tego typu roślinności.
W celu przygotowania podłoża pod ognisko, należy stworzyć krąg ogniskowy z kamieni. Warto mieć w pobliżu zapas wody, który posłużyłby do ewentualnego zgaszenia ognia. Trzeba pamiętać, by zawsze dogaszać ognisko i nie zostawiać w nim żaru, który mógłby wzniecić ogień.