Czy można palić ognisko w ogrodzie albo na działce? Są warunki

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, więc dlaczego by nie rozpalić ogniska w ogrodzie i pobiesiadować z bliskimi lub z przyjaciółmi? Co prawda nie ma zakazu palenia ogniska w ogrodzie, ale w niektórych przypadkach można dostać mandat. Dlaczego i kiedy wolno zrobić ognisko na swojej działce, a kiedy jest to zabronione? Dowiedz się więcej.

Czy można palić ognisko w ogrodzie?
Czy można palić ognisko w ogrodzie?123RF/PICSEL

Czy można zrobić ognisko w ogrodzie albo na działce ROD?

Rozpalanie ogniska w ogrodzie jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie są łamane przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z ich zapisami nie wolno podejmować czynności, które mogłyby doprowadzić do wzniecenia pożaru i jego rozprzestrzenienia się na sąsiednie posiadłości.  

Robienie ogniska zakazane jest:

  • jeśli istnieje ryzyko zapalenia się materiałów łatwopalnych lub znajdujących się w pobliżu obiektów;
  • kiedy ogień rozpalany jest w pobliżu omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (odległość ogniska od tych lokalizacji musi wynosić co najmniej 10 m);
  • w pobliżu sąsiednich działek (odległość musi wynosić co najmniej 4 m);
  • w lasach i na terenach śródleśnych;
  • na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach;
  • w odległości do 100 m od granicy lasu.

Jeśli więc zamierzasz zrobić ognisko w ogrodzie lub na działce obok drewnianego budynku gospodarczego, lepiej porzuć ten pomysł. Tak samo, gdy działka znajduje się bardzo blisko lasu lub sąsiednich zabudowań. W takich sytuacjach rozpalanie ogniska jest nielegalne i za takie działania można dostać mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Czy można robić ognisko z suchych liści i gałęzi?

Osoby, które mają ogród czasami, wpadają na pomysł spalenia zgrabionych liści lub obciętych gałęzi. Nie popełniaj tego błędu! Niestety robienie ogniska z takich odpadów na własnej działce jest niezgodne z prawem. Zgodnie z art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach można spalać nieczystości tylko wtedy, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Liście i gałęzie należą do grupy odpadów biodegradowalnych i podlegają selektywnej zbiórce odpadów. Dlatego można je kompostować lub wystawiać do zabrania w dniu wywozu odpadów przed posesję. Pomysł zrobienia ogniska z bioodpadów w ogrodzie może zakończyć się otrzymaniem grzywny w wysokości 500 złotych lub nawet kary do 5000 złotych, jeśli sprawa trafi do sądu.

Jakie jest idealne miejsce na ognisko w ogrodzie albo na działce?

Robiąc ognisko w ogrodzie, należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad współżycia sąsiedzkiego. Swąd i dym nie mogą przeszkadzać sąsiadom. Poza tym nie wolno rozpalać ognia, jeżeli jest wietrznie, panuje susza lub bardzo wysoka temperatura. Dlatego zorganizowanie ogniska na własnej działce wymaga dostosowania się nie tylko do warunków pogodowych, ale i lokalizacji, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się ognia.

Idealne miejsce na ognisko w ogrodzie to:

  • otwarta przestrzeń z dala od wszelkich konstrukcji, takich jak dom, garaż lub płot oraz łatwopalnych materiałów, takich jak krzewy, zwisające gałęzie lub sucha trawa;
  • wyznaczone palenisko, otoczone materiałami niepalnymi, np. cegłą, żwirem lub piaskiem;
  • lokalizacja z bliskim dostępem do źródła wody np. kranu z wężem ogrodowym, by móc zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia.
Rozpalanie ogniska w ogrodzie jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie są łamane przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków123RF/PICSEL

Jak zrobić ognisko w ogrodzie albo na działce ROD?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na ognisko w ogrodzie należy dobrze przygotować materiał i teren do rozpalenia ognia. Palenisko powinno być zbudowane na płaskiej, równej powierzchni, takiej jak ziemia, piasek lub kamień. Nie buduj go na pochyłej lub nierównej ziemi. Obszar, na którym będzie utworzone palenisko, należy oczyścić z zanieczyszczeń, takich jak suche liście lub gałązki i upewnić się, że w pobliżu nie ma materiałów łatwopalnych. Krąg paleniskowy należy zabezpieczyć np. ułożonymi wokół niego kamieniami.

Aby zbudować palenisko, należy odpowiednio ułożyć drewno. Zacznij od stosu cienkich, suchych patyczków, a następnie dokładaj kilka większych kawałków drewna, tworząc piramidę. Drewno jest najważniejszym materiałem do budowy ogrodowego ogniska. Przede wszystkim powinno być odpowiednio wysuszone, bo takie lepiej się pali i wydziela mniejszą ilość dymu. Do utrzymywania dużego płomienia przez długi czas potrzebne są kawałki o średnicy co najmniej 15 cm, a do podtrzymywania ognia przyda się drewno o średnicy 5-10 cm.

Rozpalony ogień wymaga stałego pilnowania. Nigdy nie zostawiaj ogniska bez nadzoru i zawsze miej w pobliżu wiadro z wodą lub gaśnicę, by ogień nie wymknął się spod kontroli. 

Szczeka, ale to nie pies. Sarny wydają zaskakujące dźwiękiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas