Alergia na mleko? W obecnych czasach nie stanowi wyzwania
Nietolerancja laktozy i alergia na mleko, choć mogą wydawać się ciężkimi schorzeniami związanymi z utrudnieniami, w rzeczywistości nie są niebezpieczne dla zdrowia i mogą mieć inne dobre strony.
Alergia pokarmowa występuje wtedy, gdy układ odpornościowy nadmiernie reaguje na określone białko z pożywienia. Objawy, które występują w związku z alergiami, mogą być łagodne (wysypka, swędzenie), jak i ciężkie (trudności z oddychaniem). Obecnie wyróżnia się alergię na laktozę i na mleko.
Spis treści:
Alergia na laktozę
Osobom, które nie tolerują laktozy, brakuje enzymu laktazy. Laktaza rozkłada laktozę, czyli cukier znajdujący się w mleku i produktach mlecznych. W rezultacie osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie strawić tych pokarmów. Mogą odczuwać bóle brzucha i wzdęcia. Chociaż nietolerancja laktozy może powodować u wielbicieli mlecznych produktów dyskomfort, nie zagraża życiu (o ile zrezygnuje się ze spożywania uczulających produktów).
Alergia na mleko
Alergia na mleko krowie występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci. Około 2,5 proc. dzieci poniżej trzeciego roku życia ma alergię na mleko. W większości rozwija się ona w pierwszym roku życia. Co ciekawe, dzieci, którym podaje się mocno podgrzane mleko, mogą wyrosnąć z tej alergii (w 70 proc. przypadków).
Rezygnacja z mleka i produktów z laktozą
Aby zapobiec reakcjom alergicznym, trzeba unikać mleka krowiego i produktów spożywczych je zawierających. Pierwszym krokiem jest więc czytanie etykiet oraz pytanie kelnerów i kucharzy o dokładny skład posiłków. Potencjalny alergen, jakim jest mleko, jest wypisany na opakowaniu pogrubioną czcionką. Dużym ułatwieniem dla osób niejedzących mleka oraz wegan jest oznaczenie na opakowaniu logiem z napisem "vegan".
Osoba uczulona na mleko krowie może być również uczulona na mleko kozie i to, pochodzące od innych zwierząt. Reasumując, osoby nietolerujące mleka muszą unikać spożywania m.in:
- masła,
- kazeiny,
- serów,
- twarożku,
- masła Ghee,
- laktoferyny,
- laktoglobuliny,
- laktozy,
- każdego rodzaju mleka,
- serwatki z mleka,
- jogurtów ma bazie mleka.
Bez mleka da się żyć
Wiele lat temu alergie pokarmowe były uważane za wielką komplikację w życiu. Obecnie na rynku żywności panuje różnorodność, która pozwala każdemu zaspokoić potrzeby żywieniowe oraz smakowe (choć wielbicielom sera trudno zaakceptować fakt niejedzenia go, to da się bez niego żyć).
Osoby nietolerujące laktozy lub uczulone na produkty mleczne mogą spożywać żywność pochodzenia roślinnego oraz alternatywy dobrze znanych prodkutów, takich jak sery, twarożki, jogurty, mleka (napoje roślinne) itd. Produkty te są obecnie szeroko dostępne w całej Polsce i Europie. Kupienie ich nie stanowi wyzwania.
Nawet osoby z nietolerancją laktozy lub alergią na nabiał mogą spożywać mleko roślinne z migdałów, ryżu, soi, konopi, orzechów, kokosa, owsa i inne.