Zakładasz fotowoltaikę na balkonie? Sprawdź, czy nie potrzebujesz pozwolenia

Artykuł sponsorowany

Balustrady fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne montowane na balkonach w domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych, powoli stają się coraz popularniejsze w Polsce. Mogą być dobrym sposobem na codzienne oszczędności, zwłaszcza w czasach, gdy prąd nieustannie drożeje. Co trzeba wiedzieć przed ich montażem? Czy konieczne są pozwolenia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Fotowoltaika na balkonie
Fotowoltaika na balkoniemateriały promocyjne
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fotowoltaika na balkon - to warto wiedzieć

Domowa elektrownia słoneczna jest jedną z metod obniżania comiesięcznych rachunków. Jeszcze do niedawna panele PV były montowane głównie na dachach budynków lub na działce. Od jakiegoś czasu stały się jednak dostępne nawet dla właścicieli mieszkań w bloku - do nich skierowana jest fotowoltaika na balkon. Sposób działania tego typu instalacji jest taki sam, jak w klasycznych rozwiązaniach, jedynie skala jest mniejsza. Panele mocowane są bezpośrednio na balustradzie (stąd określenie balustrada fotowoltaiczna) lub, jeśli jest taka możliwość, stanowią jej integralną część.

Do wyboru są trzy rodzaje instalacji:

- on-grid;
- off-grid;
- plug and play.

Model on-grid umożliwia sprzedaż nadwyżek energetycznych do sieci - w tym celu dodatkowo montowany jest licznik dwukierunkowy. Jego zadaniem jest bieżąca kontrola tego, ile zużywa się prądu, a ile przekazuje do publicznej sieci. Jednak decydując się na taką instalację balkonową, trzeba mieć świadomość, że wygenerowanie nadwyżek nie będzie łatwe, ponieważ większość energii jest wykorzystywana na bieżąco.

W modelach off-grid instalacja jest wyposażona w akumulator pełniący funkcję magazynu energii. W ten sposób można zasilać m.in. sprzęt RTV, AGD i oświetlenie.

Modele off-grid i on-grid znane są z tradycyjnych zestawów fotowoltaicznych. Właściciele mieszkań mają jeszcze jedną, wygodną i łatwą w montażu opcję, czyli panele plug and play. Wystarczy zamocować panele na balkonie i podłączyć inwerter do gniazdka, aby uruchomić całą instalację. Taki zestaw jest automatycznie skonfigurowany, więc nie ma potrzeba pomocy fachowców podczas jego instalacji, co obniża początkowe koszty.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice na balkonie?
Co warto wiedzieć o fotowoltaice na balkonie?materiały promocyjne

Czy na montaż balustrady fotowoltaicznej jest potrzebne pozwolenie? Techniczne i prawne warunki montażu paneli PV na balkonie

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zainstalować panele PV na swoim balkonie nie starając się wcześniej o żadne pozwolenia. Warto jednak skonsultować ze specjalistą nośność balkonu, aby mieć pewność, że montaż fotowoltaiki nie wpłynie na bezpieczeństwo konstrukcji.

Inaczej jest natomiast w przypadku bloków mieszkalnych. Zwykle balkony oraz tarasy są traktowane jako część wspólna wszystkich mieszkańców, mogą też stanowić element elewacji. To, od czego należy zacząć, to sprawdzenie regulaminu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli nie znajdują się w nim zapisy mówiące o tym, że balkonami można dowolnie zarządzać, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek, do którego trzeba dołączyć projekt instalacji. Obecnie to rozwiązanie zyskuje na popularności i nie dość, że uzyskanie zgody jest często formalnością, to jeszcze zdarzają się przypadki, w których wspólnota decyduje się na taką inwestycję na obszarze całego budynku.

Oprócz pozwolenia należy spełnić jeszcze kilka warunków:

- nośność balkonu musi umożliwiać montaż paneli;
- domowa sieć elektryczna powinna być sprawna, w dobrym stanie technicznym, w innym wypadku koniecznością może okazać się wymiana całej instalacji.

Ponadto fotowoltaiki na balkon nie zaleca się, jeśli jego szerokość jest mniejsza niż 2 metry oraz wtedy, gdy wychodzi na północ. Dodatkowo nawet nieduże zacienienie może w znaczący sposób obniżyć produkcję prądu.

Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?
Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?materiały promocyjne

Czy fotowoltaika na balkon jest opłacalną inwestycją?

Koszt zestawu fotowoltaicznego na balkon zaczyna się już od 3 tys. zł, aczkolwiek w zależności od liczby i wielkości paneli, a także mocy może sięgać nawet do 10-15 tys. zł. Najtańszą opcją jest zakup modeli plug and play, które można podłączyć samodzielnie, nie trzeba wzywać i opłacać fachowców. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Tak, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że nie zwróci się od razu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, zwykle montowane są panele o mocy nie większej niż 0,7 kW, które pozwalają na produkcję ok. 600-650 kWh energii w skali roku. To sprawia, że koszt zakupu fotowoltaiki zwraca się po 8-9 latach. Jednak dzięki temu, że domowa elektrownia słoneczna zwykle objęta jest 25-letnią gwarancją, przez pozostały czas można korzystać z darmowego prądu.

Fotowoltaika na balkon - tak czy nie?

Fotowoltaika na balkonie zyskuje na popularności, na co ma wpływ m.in. dostępność łatwych w instalacji i stosunkowo niedrogich modeli typu plug and play. Właściciele mieszkań w blokach przed montażem muszą uzyskać pozwolenie od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ balkon w myśl przepisów najczęściej nie stanowi ich własności. Jest traktowany jako część wspólna lub dekoracyjny element elewacji. Aby otrzymać zgodę, trzeba sprawdzić nośność konstrukcji oraz złożyć wniosek wraz z odpowiednim projektem. Jednak wbrew pozorom formalności nie jest aż tak dużo, a sama instalacja zacznie się zwracać już po kilku latach.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas