Projekty budynków rolniczych od MURATORA

Artykuł sponsorowany

Budynki rolnicze to bardzo szerokie pojęcie, gdyż do tego segmentu obiektów można zaliczyć zarówno budynki gospodarcze i magazynowe, garaże na maszyny rolnicze i stodoły, jak i budynki inwentarskie dedykowane hodowli zwierząt. Nie ma gospodarstwa rolnego bez budynków rolniczych, dlatego w planach każdego właściciela gospodarstwa jest budowa nowych obiektów lub modernizacja już istniejących. Każdy, kto będzie planował budowę obiektu rolniczego dowie się z niniejszego artykułu jakie projekty dostępne są na rynku i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego projektu.

 Kurnik dla 15559 sztuk brojlerów kurzych KC06
Kurnik dla 15559 sztuk brojlerów kurzych KC06.
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Budynki garażowo-magazynowe

Budynki garażowo-magazynowe to wielofunkcyjne obiekty, które w części można przeznaczyć na magazynowanie narzędzi i produktów rolnych, a w części - na garażowanie maszyn rolniczych. Zważywszy na fakt, iż maszyny rolnicze potrafią kosztować tyle co ekskluzywny samochód, warto zadbać o ich bezpieczeństwo i uchronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr i śnieg. Tego typu budynki charakteryzują się obszernymi bramami wjazdowymi, aby móc garażować w nich nawet te, największe z maszyn. Właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy nie posiadają własnych maszyn, a jedynie ciągnik i samochód, mogą skupić się na budynkach z mniejszymi bramami i o mniejszej rozpiętości. Oferta projektów budynków garażowo-magazynowych jest na tyle szeroka, że każdy rolnik może dopasować projekt do własnych, indywidualnych potrzeb.

Budynki gospodarcze do produkcji rolnej

Projekt budynku gospodarczego do produkcji rolnej to także niezwykle szerokie pojęcie. Produkcja rolna może być związana ze zbożem, owocami, warzywami itd., a każdy rodzaj produkcji wymaga przestrzeni do magazynowania plonów i narzędzi. W czerwcu 2023 roku weszły w życie przepisy dopuszczające budowę budynków gospodarczych na zgłoszenie lub bez żadnych formalności urzędowych. Zależy to od gabarytów budynku i tak: budynki, które wybudujemy bez żadnych formalności to obiekty (budynki oraz wiaty) o powierzchni zabudowy do 150 m2, rozpiętości konstrukcji do 6 m i wysokość do 7 m. Natomiast budynki na zgłoszenie, to obiekty do 300 m2 powierzchni zabudowy, rozpiętości konstrukcji do 7 m i wysokości do 7 m. Budowa obiektów gospodarczych wykraczających poza wyżej wymienione zakresy, musi być poparta pozwoleniem na budowę.

Stodoła IGC11b
Stodoła IGC11b.

Budynki inwentarskie - do chowu i hodowli zwierząt

Do budynków inwentarskich zaliczamy wszystkie obiekty, które dedykowane są do utrzymania zwierząt hodowlanych. Będą to zatem obory dla krów mlecznych i bydła mięsnego, tuczarnie i chlewnie dla trzody chlewnej, budynki dla drobiu, owczarnie, gęsiarnie itd.. Do budynków inwentarskich zaliczamy także stajnie, choć nie zawsze utrzymanie koni jest związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Każdy z budynków inwentarskich musi uwzględniać specjalne wymagania dla każdego gatunku zwierząt. Dotyczą one wentylacji i oświetlenia, jak i odpowiednich, unormowanych przepisami wymiarów stanowisk lub metrażu przewidzianego na każde zwierze. Dobrostan zwierząt jest podstawowym parametrem, który należy uwzględnić przy planowaniu hodowli i wyborze projektu.

Stodoły

Stodoła to podstawowy obiekt większości gospodarstw rolnych. Jej przestrzeń podzielona jest na sąsieki i boisko. Sąsiek to powierzchnia stodoły dedykowana przechowywaniu siana i słomy, natomiast boisko to utwardzony teren z przelotowymi bramami wjazdowymi. Projekty stodół dostępne są w różnych opcjach gabarytowych i funkcjonalnych. W niektórych, oprócz jej podstawowej funkcji, znajduje się także pomieszczenie gospodarcze lub garaż. Ta część stodoły, w której magazynowe jest siano lub słoma posiada ściany z otworami wentylacyjnymi, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Budynki inwentarsko-gospodarcze

Oferta projektów zawiera także budynki inwentarsko-gospodarcze dedykowane mniejszym gospodarstwom rolnym, w których zwierzęta są utrzymywane na własny użytek. W takich obiektach część przestrzeni podzielona jest na pomieszczenia przeznaczone dla różnych zwierząt, a część przestrzeni stanowi przechowalnię sprzętu lub paszy. Niektóre budynki zaprojektowano jako dwukondygnacyjne, gdzie na parterze znajdują się pomieszczenia dla zwierząt, a poddasze stanowi przestrzeń do magazynowania ściółki i paszy objętościowej. W tego typu budynkach, w ścianach szczytowych na wysokości poddasza znajduje się rampa z wrotami, służąca do przerzutu siana i słomy z przyczepy na poddasze. Potrzeby rolników są różne, dlatego oferta budynków inwentarsko-gospodarczych jest niezwykle bogata, zarówno pod względem wielkości budynków, jak i ich funkcjonalności.

Prezentowane na stronie MURATORA projekty domów i budynków rolniczych są bardzo różnorodne i muszą być dopasowane do specyficznych potrzeb rolników i rodzaju działalności prowadzonej w gospodarstwie. Decyzja o wyborze projektu wymaga dokładnego planowania, aby uwzględnić nie tylko bieżące potrzeby gospodarstwa, ale także te, które mogą pojawić się w przyszłości. Korzystając z powyższych projektów budynków rolniczych, można stworzyć idealne miejsce do utrzymywania zwierząt, przechowywania sprzętu i produktów rolnych oraz drogich maszyn rolniczych. Inwestycja w obiekty rolnicze to zwiększenie wydajności, oszczędność kosztów i skutecznie poprawienie komfortu właścicieli i jakości produkcji.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas