Piece jonowe vs. pompy ciepła. Jak wypada ta rywalizacja?

Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła bywają problematyczne pod wieloma względami, dlatego warto pomyśleć o alternatywie
Pompy ciepła bywają problematyczne pod wieloma względami, dlatego warto pomyśleć o alternatywiesponsorowane

Ogrzewanie to podstawa, podobnie jak wybór systemu ogrzewania

Piece jonowe - co to takiego? Czy są tańsze niż pompy ciepła?

Porównanie piece jonowe vs. pompy ciepła

  • Bardzo uciążliwym mankamentem pomp ciepła są krótkie gwarancje, gdyż w większości dostępnych na rynku modeli, wynoszą one tylko 2 lata. Co gorsza, na sprężarki jest ona jeszcze krótsza, sięgając ledwie 12 miesięcy. Piec jonowy zaś kupuje się na lata, ponieważ gwarancje są tu długie. W Yono Tech wynoszą one 5 lat, choć można je rozszerzyć do 10 lat!
  • To, co również zwraca uwagę i pozycjonuje pompy ciepła w niezbyt pozytywnym świetle, to dość określone warunki, w jakich mogą być one użytkowane. Chodzi o to, że najbardziej wydajne są w domach dobrze zaizolowanych. Powinny też mieć niską temperaturę na podłogówce. Tego problemu nie ma w przypadku pieców jonowych, bo można je instalować w każdych warunkach, podpiąć je do każdej instalacji CO. A co równie istotne, jesteśmy w stanie łączyć w ten sposób kilka źródeł ciepła i powierzchni. Nasz dom również nie musi być szczelnie ocieplony, żeby system zapewnił wydajność. 
  • Dużym minusem pomp ciepła jest też ich skomplikowana budowa, gdyż składają się one z wielu elementów, jak zawory rozprężne, sprężarki, wentylatory itp. Oznacza to, że ich naprawa bywa długa i skomplikowana. Piece jonowe Yono Tech wręcz przeciwnie - składają się ledwie z kilku kluczowych elementów. Wszystkie są zamknięte w konstrukcji, zaplombowane. Nie ma tu żadnych części ruchomych, kluczowe układy - hydrauliczne i elektryczne - są od siebie oddzielone. 
  • Na uwagę zwraca też działanie zależne pomp ciepła, bo idealne warunki dla ich dobrego działania są przy określonej temperaturze, dokładnie 5 stopni Celsjusza. COP pompy zaś zmienia się negatywnie, jeśli temperatury są minusowe. Co gorsza, większość producentów nie gwarantuje, że urządzenie będzie działać, jak temperatury mocno spadną - poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Piece jonowe nie mają z tym problemu, więc pracują bez żadnych komplikacji nawet przy temperaturach minusowych. Co równie ważne, niskie wartości nie powodują większego zużycia. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?