Panele fotowoltaiczne – czy fotowoltaika faktycznie się opłaca?

Artykuł sponsorowany

Odnawialne źródła energii – w skrócie OZE – są promowane jako przyszłość światowej energetyki. Z uwagi na dobro środowiska, rosnące koszty prądu pochodzącego z konwencjonalnych źródeł oraz na to, że są one wyczerpywane, świat musi upowszechniać energię odnawialną. Już dziś każdy z nas może w nią zainwestować i z niej korzystać dzięki fotowoltaice. Czy rzeczywiście to się opłaca?

Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?
Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?materiały promocyjne
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak działają panele słoneczne - fotowoltaiczne?

Widok paneli fotowoltaicznych na dachu lub rzadziej na gruncie nikogo już nie dziwi. Coraz więcej Polaków inwestuje w mikroinstalacje PV w swoich domach, by móc korzystać z darmowej energii słonecznej. Jest to możliwe dzięki panelom solarnym, fachowo nazywanym panelami fotowoltaicznymi. Ich zasada działania jest prosta.

Zadaniem modułów fotowoltaicznych jest absorbowanie promieniowania słonecznego za pomocą umieszczonych w nich komponentów - ogniw fotowoltaicznych. W ten sposób akumulowany jest prąd stały, a następnie za pomocą inwertera - falownika - jest przekształcany w prąd zmienny, ten sam, który płynie w gniazdkach domowych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe staje się więc zapewnienie energii elektrycznej i zasilanie nią urządzeń domowych.

Wybór paneli fotowoltaicznych - monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Kluczowe znaczenie w zakresie ceny instalacji fotowoltaicznej i dla sprawności oraz efektywności jej działania ma wybór paneli fotowoltaicznych. W fotowoltaice wykorzystywane są panele słoneczne zbudowane z kilku warstw. Zewnętrzną, górną stanowi szyba, a pod nią umieszczona jest folia. Kolejną są ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Te pierwsze są wykonane z pojedynczego kryształu krzemu, natomiast polikrystaliczne - z wielu kryształów krzemu.

Jaką wydajnością charakteryzują się ogniwa fotowoltaiczne?

Monokrystaliczne panele charakteryzują się wyższą wydajnością niż polikrystaliczne - różnica wynosi około 5 punktów procentowych. Dla uzyskania możliwie jak najwyższej sprawności instalacji fotowoltaicznej ważne jest zainwestowanie w wysokiej jakości falownik (inwerter) oraz optymalizacja paneli PV względem kąta padania promieniowania słonecznego. Najczęściej w domach prywatnych wykonywane są mikroinstalacje z panelami fotowoltaicznymi montowanymi na konstrukcji wspornikowej na dachu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni oraz umożliwia ograniczenie ryzyka zacienienia ich powierzchni przez drzewa czy sąsiednie obiekty. Taki montaż sprawia, że instalacja cechuje się wyższą sprawnością działania, czyli oferuje większą ilość gromadzonej energii, którą można zużyć, zatrzymać w magazynie energii lub przesłać do sieci energetycznej.

Oferta ubezpieczenia dla modułów fotowoltaicznych

Inwestycja w panele fotowoltaiczne pociąga za sobą wysokie koszty, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety narażona jest na różne uszkodzenia. Można jednak ubezpieczyć swoje panele fotowoltaiczne, a także kolektory słoneczne i pozostałe elementy instalacji PV, w tym inwerter. Warto wybrać ubezpieczenie fotowoltaiki np. z oferty UNIQA, z indywidualnie dopasowaną sumą ubezpieczenia z przedziału od 1000 zł do 300 000 zł.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas