W płockim zoo wykluły się pisklęta żurawia mandżurskiego

Żurawie mandżurskie zagrożone są wyginięciem. Para mieszkająca w płockim zoo jest jedyną rozmnażającą się w Polsce.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Mieszkająca w naszym zoo para żurawi mandżurskich doczekała się dwóch piskląt" - poinformował płocki ogród.

Przypomniał jednocześnie, iż żurawie mandżurskie są gatunkiem zagrożonym w naturze wyginięciem. Jak zaznaczyło płockie zoo, hodowla żurawi mandżurskich prowadzona jest tam od 2002 r., a zadomowiona w tym ogrodzie para ptaków jest aktualnie jedyną systematycznie rozmnażającą się parą tego gatunku w Polsce.

W informacji wspomniano m.in., że lęgi żurawi mandżurskich "są bardzo widowiskowe": ptaki budują gniazdo najczęściej ze słomy i gałązek, wysiadują na zmianę jajka, a następnie wodzą pisklęta stanowiąc tym samym bardzo wdzięczny obiekt obserwacji dla osób zwiedzających zoo. "Troskliwi rodzice opiekują się swoimi młodymi z ogromną dbałością" - podkreślił płocki ogród. Dodał przy tym, iż żurawie mandżurskie łączą się w pary na całe życie i uważane są za symbol wierności, a także odwagi.

"Z uwagi na status ochronny gatunku i sukcesy hodowlane, płockie żurawie stanowią wielką dumę pracowników zoo" - przyznał płocki ogród.

Żuraw mandżurski (Grus japonensis) to gatunek, który w środowisku naturalnym zamieszkuje północno-wschodnią Azję, głównie tereny podmokłe, bagna, rozlewiska lub pola ryżowe. Jest jednym z największych gatunków żurawi - osiąga wysokość do 1,5 metra, a rozpiętość skrzydeł do 2,5 metra. Jest też bliskim krewnym żurawia zwyczajnego, który występuje w Polsce.

Żurawie mandżurskie żywią się pokarmem pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Średnia długość ich życia to 30 do 40 lat, ale znane są doniesienia o osobnikach, które w warunkach hodowlanych dożywają sędziwego wieku 70 lat.

Jak wyjaśniło płockie zoo, żurawie mandżurskie zakładają gniazda na ziemi, gdzie samica składa dwa jaja, które wysiadywane są przez około miesiąc przez oboje rodziców - pisklęta tego gatunku są zagniazdownikami, w związku z czym niedługo po wykluciu są zdolne do opuszczenia gniazda i wraz z rodzicami poszukują pokarmu.

"Żurawie znane są ze swego zachowania przypominającego taniec. Uważa się, iż dzięki temu ptaki nawiązują kontakty z innymi osobnikami, jak również wyrażają swoje emocje" - wspomniało w informacji płockie zoo. Podkreśliło jednocześnie, że wyginięcie, grożące żurawiom mandżurskim w naturze, spowodowane jest intensyfikacją rolnictwa i uprzemysławianiem terenów, na których niegdyś ptak ten występował - jedynie populacja występująca w Japonii jest stabilna.

W płockim zoo mieszka ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Właśnie w tym ogrodzie żurawie mandżurskie rozmnożyły się pierwszy raz w Polsce w warunkach hodowlanych w 2007 r. Lęgi tych ptaków notowano tam także w kolejnych latach, np. w 2015 r. para doczekała się dwóch piskląt. Szacuje się, że na świecie żyje ok. 2 tys. osobników tych ptaków, w tym mniej więcej połowa w ogrodach zoologicznych.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas