Rusza największa farma fotowoltaiczna w Polsce
Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczyna działalność. To bardzo ważny krok na drodze odejścia od węgla brunatnego. Elektrownia powstała w gminie Brudzew z inicjatywy Zygmunta Solorza.
Największa farma fotowoltaiczna składa się z 155 554 modułów o mocy 455 W każdy (łączna moc 70 MW) i zajmuje teren o powierzchni 100,7 hektarów. Do niedawna był on wykorzystywany przez Kopalnię Adamów do wydobywania węgla brunatnego. Teraz przyczyni się do zielonej transformacji Polski.
Największa taka inwestycja w kraju
Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza, a jednym z odbiorców prądu będzie Grupa Polsat Plus.
Elektrownię zbudowało konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK, a pracach brali udział m.in. byli górnicy, którzy zostali przekwalifikowani i realizują inne projekty związane z energią odnawialną, zamiast wydobywać węgiel. Sama budowa trwała 180 dni.
- To jedna z największych w Polsce inwestycji w zieloną energię zrealizowanych przez prywatny kapitał. To kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZE PAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 r. ZE PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł - w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości - powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie ma produkować rocznie około 68 188 MWh energii, co przełoży się na roczne zmniejszenie emisji CO2 o 56,7 tysięcy ton. - Brudzew, kiedyś kopalnia, dzisiaj zielona produkcja energii, to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto, zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze, zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie - dodał Woźny.
Krok w stronę zielonej przyszłości
Budowa elektrowni w Brudzewie to między innymi 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów.
Ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma aż 12 km długości. Farma jest wyposażona w 31 stacji transformatorowych, a palety po modułach zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli. Jest to pierwszy w Polsce moduł wytwarzania energii typu D, który ma wszelkie certyfikacje ION.
- Inwestycja była realizowana w bardzo szybkim tempie. Prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 r. Prawomocne pozwolenie zamienne na budowę uzyskaliśmy 12 lutego 2021 r. i wtedy też rozpoczęliśmy montaż konstrukcji farmy. Montaż modułów trwał od 12 kwietnia do 11 sierpnia. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wysłaliśmy do starostwa 19 sierpnia 2021 r., a 26 października 2021 r. farma uzyskała Tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION wystawione przez ENERGA-OPERATOR S.A., co daje 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION - podsumował Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO i PAK PCE.