Rozmowy o klimacie w najwyższym budynku UE. Trwa szczyt Togetair 2024
W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja ma miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE. Po śniadaniu prasowym, które odbyło się na 49. piętrze z udziałem kluczowych mediów, rozpoczęły się debaty oraz dyskusje.
Atomowa zmiana i system kaucyjny
Scena CLIMATE CARE stała się podczas wydarzenia główną areną dyskusji oraz debat na rzecz zrównoważonej przyszłości klimatu i środowiska. Eksperckie grono poruszyło m.in. kwestie dotyczące przyszłości polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej. Nie zabrakło także głosów na temat polskiego atomu.
- W świecie zachodnim nie ma jak dotąd żadnego reaktora - zaznaczył podczas śniadania prasowego Szczepan Ruman, Prezes Zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. - Dla inwestorów finansujących kluczowa jest wiarygodność i odpowiedzialność za wykonanie w określonym terminie i koszcie. Horyzont 48 miesięcy jest w perspektywie instytucji finansowych do ogarnięcia. Łatwiej wówczas ten zwrot z inwestycji zobaczyć. (...) - dodał, mówiąc o sposobie pozyskiwania środków na realizację kluczowego projektu.
To właśnie Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria ogłosiła podczas TOGETAIR 2024 otrzymanie wszystkich niezbędne opinie dot. decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce.
Scena CLIMATE CARE otworzyła także przestrzeń do emocjonującej dyskusji na temat systemu kaucyjnego. Temat ten budzi zainteresowanie nie tylko w kontekście ochrony środowiska czy gospodarki odpadami, ale także w zakresie zmian prawnych. Panel dyskusyjny nie tylko obnażył różnice zdań, ale także stał się polem do wygłoszenia eksperckich rekomendacji i spostrzeżeń.
- Operatorzy powinni być zobligowani do współpracy - zauważył Konrad Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań - Ja uważam, że jesteśmy w stanie w czerwcu 2024 mieć taki system, który doprowadzi do sytuacji, o której mówimy. Rok 2025 jest jutro, dzisiaj powinniśmy działać.
- Surowiec, który ucieka z systemu gminnego to 2 mld zł na rynku komunalnym, czyli około 20% ucieka z systemu gminnego, który nadpłacać będą musieli mieszkańcy - wyraził głos sprzeciwu Krzysztof Gruszczyński, Prezes Zarządu / CEO ALBA POLSKA Sp. z o. o.
Emocjonujących eksperckich głosów nie zabrakło również na dwóch pozostałych scenach.
GOZ, e-commerce i ekoinnowacje
Przestrzenią na wyrażenie eksperckich rekomendacji w sektorze biznesu stała się scena BUSINESS CONNECT. Prelegenci podjęli na niej wiele istotnych tematów, m.in. skupionych wokół Gospodarki Obiegu Zamkniętego czy e-commerce.
- 30% Polaków, którzy kupują offline, chce dotknąć produktu, chce go sprawdzić. W przypadku usług kupujemy je online i bardzo istotnym czynnikiem jest porównanie ofert w jednym miejscu - zaznaczyła Sonia Kondratowicz, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Cyfrowego Biznesu, Medicover. - W postpandemicznym regresie e-commerce, jeśli chodzi o obszar zdrowia, notuje on wzrost.
W eksperckim gronie pojawiły się również głosy dotyczące nowych technologii, które łaczą smart podejście do biznesu z potencjałem innowacji.
- Naukowcy mają ambicje na projektowanie nowych technologii. Dialog pomiędzy światem nauki a biznesem musi mówić zrozumiałym językiem. (...) Poprzez odpowiednie kształtowanie filozofii firmy, konsument będzie w stanie zapłacić więcej - podkreśliła Katarzyna Jodko-Piórecka, Koordynator ITECH reprezentująca Instytut Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Wizje przyszłości i rola innowacji znalazły także przestrzeń na trzeciej scenie tematycznej - FUTURE COOPERATION.
Klimatyczna rewolucja, digitalizacja i polskie innowacje
Eksperckie grono debatowało dziś także o przyszłości biznesu, finansów i środowiska w szerszej perspektywie. Na scenie FUTURE COOPERATION znalazła się przestrzeń na dyskusje dotyczące potencjału sztucznej inteligencji czy finansowania zrównoważonego rozwoju.
- My analizujemy i działamy, starając się zrozumieć naszych klientów - podkreślił Michał Bańka, Co-founder Accelpoint Sp. z o. o. - Akceleracja startupów jest to ciągły proces, który polega na wsparciu, pomocy i połączeniu.
Ekspert zabrał głos w ramach panelu dyskusyjnego pt. "Wyniki pierwszego raportu dotyczącego sektora polskich innowacji klimatycznych", który opracowany został m.in. w oparciu o dane zebrane na podstawie badania 133 start-up’ów.
Na każdej ze scen - podobnie jak w minionych edycjach - nie zabrakło inspirujących key notes i rozmów 1:1. Ekspercki głos wybrzmiewał także w formie rozmów toczących się przy otwartych stołach i na gorących krzesłach. Drugi dzień wydarzenia zapowiada się równie obiecująco - ciekawych paneli dyskusyjnych i kluczowych tematów z pewnością nie zabraknie.