​Rosyjski pokaz siły w Arktyce

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej twierdzi, że taki manewr wykonano po raz pierwszy w historii. Trzy balistyczne łodzie podwodne w tym samym czasie przebiły się przez arktyczny lód. Jedna z nich wystrzeliła rakietę jeszcze spod powierzchni.

article cover
Ministerstwo Obrony Rosjimateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kreml zaczął wzmacniać siły na Arktyce po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił, że region jest niezbędny dla rosyjskich interesów. Umożliwiła to zmiana klimatu, przez którą topnieją lodowce, odsłaniając coraz więcej oceanu.

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie, na którym widać jak łodzie wypłynęły na powierzchnię.

Ćwiczenie przeprowadzono niedaleko Ziemi Franciszka Józefa, archipelagu na Morzu Barentsa. Ich celem było sprawdzenie sprzętu rosyjskiej marynarki w ekstremalnych warunkach pogodowych. - Arktyczna ekspedycja nie miała sobie podobnych zarówno w historii współczesnej Rosji, jak i z czasów Związku Radzieckiego - oświadczył Władimir Putin.

Rosyjska ekspansja w Arktyce nabrała jeszcze większego znaczenia z powodu blokady Kanału Sueskiego. Szlaki handlowe, w których rozwinięcie inwestuje Rosja, stają się w tej sytuacji jeszcze bardziej potrzebne. - Znaczenie trasy na Morzu Północnym będzie rosło krótko i długoterminowo. Nie ma innej alternatywy - powiedział agencji Interfax odpowiedzialny za międzynarodową współpracę w zakresie Arktyki rosyjski dyplomata Nikołaj Korczunow.

Trasa na Morzu Północnym jest jednym ze szlaków handlowych w Arktyce. Znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Rosji. Agencja AFP zauważa, że Kreml inwestował w tę trasę, bo dzięki niej statki mogą skrócić rejs do azjatyckich portów o 15 dni, w porównaniu z drogą przez Kanał Sueski.

Ruch na trasie zazwyczaj kończył się w listopadzie, jednak Rosja ma nadzieję, że zmiana klimatu będzie oznaczała wydłużenie sezonu w Arktyce. Moskwa planuje transportować tamtędy ropę i gaz.

Rosyjscy obserwatorzy pogody poinformowali, że trasa północna w ciągu ostatnich lat pod koniec lata bywała "całkowicie wolna od lodu". W 2020 r. pokrywa lodowa miała być rekordowo niska. Pierwszy statek przepłynął tą trasą bez wsparcia lodołamaczy w sierpniu 2017 r.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas