Prace w ogrodzie w maju. Co robić, co siać, co sadzić?
Wiosna już w pełni zagościła w naszych ogródkach. Drzewa zakwitły, pojawiły się pierwsze kwiaty. Dla ogrodnika oznacza to początek pracowitego sezonu. Maj to jeden z najbardziej intensywnych miesięcy pod względem dbania o ogród. Sprawdź, jakie obowiązki cię czekają w nadchodzącym miesiącu.
W maju ogrodników czeka dużo pracy. W połowie miesiąca będzie można spodziewać się Zimnej Zośki, po której nie będziemy musieli martwić się o przymrozki. Co oznacza to dla nas w praktyce?
Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju?
Maj w ogrodzie to intensywny okres, ponieważ jesteśmy zobligowani nie tylko do dbania o już istniejące rośliny, ale także sadzenie i sianie nowych.
Dbanie o ogród w maju polega głównie na właściwym przycinaniu roślin, podlewaniu ich oraz odchwaszczaniu.
Uwagę należy poświęcić krzewom ozdobnym, które kwitną wiosną. Po przekwitnięciu dokonujemy cięcia prześwietlającego oraz zasilamy je wieloskładnikowymi nawozami. Lilaki pospolite, różaneczniki oraz azalie wymagają, aby usunąć ich przekwitłe kwiatostany. W przypadku krzewów oraz drzew owocowych należy pod koniec maja przerzedzić zawiązki owoców. Polega to na usunięciu najmniejszych, słabo wykształconych oraz uszkodzonych zawiązków.
Drzewa i krzewy należy także ściółkować korą sosnową. Potrzebują tego szczególnie rośliny świeżo posadzone oraz słabo lub płytko ukorzenione, takie jak azalie, wrzosy, różaneczniki i magnolie.
Maj to także czas, aby rozpocząć pielęgnację trawnika. Kiedy trawa osiągnie ok. 6-8 cm wysokości, należy dokonać jej pierwszego koszenia. Po nim warto trawę przycinać co 7-10 dni.
Maj to także dobry okres na wysiewanie nawozów zielonych. Zależnie od tego, jaką glebę mamy w ogrodzie możemy wysiać koniczynę perską, rzodkiew oleistą, łubin, peluszkę, facelię, gorczycę lub owies.
Jakie rośliny siać w maju?
Druga połowa maja to okres, kiedy możemy rozpocząć sadzenie roślin z rozsad do ziemi. To dobry okres, aby rozpocząć prace w warzywniku. Możemy posadzić już rośliny najbardziej wrażliwe na mróz, np. pomidory, papryki, ogórki, bakłażany, selery i pory oraz zioła, np. bazylię i majeranek. Do gruntu można już siać rzodkiewkę, koper, średnio późne odmiany marchwi oraz buraków ćwikłowych, pietruszkę naciową oraz sałatę.
Po Zimnej Zośce możemy także rozpocząć sianie do gruntu nasion słoneczników, kabaczków, cukinii, dyni oraz kukurydzy.
Maj to dobry moment, aby także rozpocząć sadzenie roślin ozdobnych. Do gruntu można już wysiewać kwitnące rośliny jednoroczne. Do nich należą nagietki, nasturcje, maciejka oraz słoneczniki. W drugiej połowie miesiąca należy rozpocząć sadzenie cebuli i bulw bylin, które nie zimują w gruncie. Dotyczy to dalii, mieczyków, zawilców wieńcowych, tygrysówki, kroksomii, babiany.
Pod koniec maja można także siać rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, naparstnicę purpurową, goździka brodatego, malwę, bratka ogrodowego oraz miesięcznicę dwuletnią. Jeśli zależy nam na tym, aby kwity kwitły także później niż wczesną wiosną, w maju możemy ponownie posadzić groszek pachnący, nagietka, czy ostróżkę.
W maju prace mogą rozpocząć nie tylko posiadacze ogrodów, ale także balkonów. To odpowiedni czas na sadzenie kwiatów sezonowych w skrzynkach balkonowych oraz donicach. Śmiało można sadzić niecierpki, celozje, fuksje, begonie, pelargonie, aksamitki oraz petunie.
Można także rozpocząć sadzenie drzew oraz krzewów, ale jedynie jeśli były uprawiane wcześniej w pojemnikach. Najlepiej przyjmą się w tym okresie rośliny iglaste, azalie oraz rododendrony.
Walka ze szkodnikami
W maju możemy już rozpocząć walkę ze szkodnikami oraz chorobami roślin. W połowie miesiąca warto zawiesić pułapki, które wabią owady oraz gąsienice, żerujące na zawiązkach owoców oraz owocach.
W przypadku drzew owocowych można rozpocząć opryski do walki z parchem. Jeśli wiemy, że w poprzednich latach mieliśmy problem z takimi szkodnikami, jak owocnica żółtoroga, mszyce, nasionnica trześniówka czy owocówkami, w maju możemy rozpocząć już opryski przeciwko nim. Larwy szkodników już na początku wiosną mogą zacząć się pojawiać.
Oprócz chemicznych oprysków można także postawić na naturalne preparaty. Są to wyciągi z pokrzywy, cebuli lub czosnku.
Zobacz także: