Polskie żubry policzone. W Polsce mieszka ćwierć światowej populacji
Według najnowszych obliczeń w Polsce mieszka ponad 2600 żubrów. Puszcza Białowieska i Bieszczady to rejony, w których występuje najwięcej tych zwierząt.
Polskie żubry zostały policzone. Stado liczy 2603 żubrów. To dane pochodzące z Księgi Rodowodowej Żubrów, która podała informacje podsumowujące na na dzień 31 grudnia 2022 r. 2394 zwierzęta żyją na wolności, 209 żubrów znajduje się w ośrodkach hodowlanych. W Polsce prowadzona była restytucja żubra, polegająca na przywróceniu gatunku zagrożonego wyginięciem.
Żubr w Polsce
W Polsce żyje ok. ¼ światowej populacji żubrów. Oznacza to, że na świecie żyje ok. 10 tys. osobników. Każdego roku w Polsce przybywa tych zwierząt. W Polsce żubry żyją w większości na wolności, ale część zwierząt jest hodowana w specjalnych ośrodkach lub żyje na dużych ogrodzonych terenach w tzw. trybie półwolnym. Na terenie naszego kraju można wyszczególnić 8 wolnych populacji żubrów, znajdują się one w poniższych miejscach:
- Puszcza Białowieska,
- Puszcza Knyszyńska,
- Puszcza Borecka,
- Bieszczady (żubry linii nizinno-kaukaskiej),
- Stada żyjące w Zachodniej Polsce,
- Lasy Janowskie,
- Puszcza Augustowska,
- Puszcza Romincka.
W Polsce żubr znajduje się pod ochroną, jest gatunkiem reliktowym. Przyrodnicy informują, że gatunek przetrwał dzięki kilku osobnikom i odrobinie szczęścia. Aby zwierzęta nie zniknęły raz na zawsze potrzebne jest ciągłe otaczanie ich ochroną.
Niestety zdarzają się też wypadki, np. śmiertelne postrzały żubrów z broni myśliwskiej. Dlatego konieczne jest ściganie i odpowiednie karanie sprawcw.
W innych regionach świata żubry występują na Białorusi, Kaukazie, w Karpatach w Rumunii, na Słowacji i Ukrainie.