Ostrzeżenie przed silnym sztormem. Na Bałtyku nawet 10 stopni w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym sztormem na Bałtyku. Od czwartku do piątku może wiać z prędkością do 100 km na godzinę. Alert dotyczy wszystkich powiatów w województwie pomorskim.

Synoptycy podkreślają, że przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach.

"W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore)" - napisano w komunikacie IMGW.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Reklama

Jak tłumaczą eksperci, sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem na północy kraju.  

Od czwartkowego popołudnia najmocniej powieje w powiatach: lęborskim, puckim, słupskim i wejherowskim

Tam należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km na godzinę, w porywach może on osiągnąć 100 km na godzinę. 

W pozostałych powiatach w regionie prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 km na godzinę, w porywach do 80 km na godzinę.

Synoptycy zalecają ostrożność i zachęcają do śledzenia komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej. 


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bałtyk | sztorm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy