Grupa ZEPAK: Pomagamy odchodzącym z pracy w górnictwie
Odkrywki Drzewce i Jóźwin kończą wydobycie. Dotychczasowi pracownicy grupy ZEPAK nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie. Otrzymają pomoc w znalezieniu nowej pracy.
Spółki wchodzące w skład GK ZEPAK - Kopalnia Węgla Brunatnego Konin oraz PAK Górnictwo - podpisały właśnie umowę o współpracy z renomowanym dostawcą usług doradztwa zawodowego i outplacement, spółką Jobs First. Celem umowy jest wsparcie pracowników spółek górniczych GK ZEPAK, którzy będą kończyć pracę w efekcie zakończenia wydobycia w odkrywkach Drzewce i Jóźwin.
W ubiegłym roku ZEPAK ogłosił, że do 2030 r. zrezygnuje z wydobycia węgla brunatnego oraz wygasi elektrownie, które go wykorzystywały. To czyni ze wschodniej Wielkopolski region najbardziej zaawansowanej transformacji energetycznej wśród węglowych regionów w Polsce. Niezależnie od wyznaczonej na 2030 r. daty odejścia od węgla brunatnego, zasoby tego surowca dostępne w odkrywkach GK ZEPAK ulegają wyczerpaniu w efekcie eksploatacji złóż. W przyszłym roku skończą się zasoby węgla w odkrywkach Jóźwin i Drzewce. Ostatnią odkrywką eksploatowaną przez konińską kopalnię będzie złoże Tomisławice.
Inicjatywa władz ZEPAK
Spółki górnicze GK ZEPAK 30 września zatrudniały 1,9 tys. osób. Pracownicy grupy wciąż jednak nie mają zagwarantowanego dostępu do środków finansowych z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma być narzędziem finansowania transformacji polskich regionów górniczych. Z tego powodu władze GK ZEPAK, wyprzedzając nieuchronną restrukturyzację w spółkach górniczych, postanowiły uruchomić i sfinansować ze środków własnych pilotażowy program wsparcia pracowników GK ZEPAK w znalezieniu nowego zatrudnienia. Programem tym w fazie pilotażu zostanie objętych do stu pracowników.
Partnerem projektu została spółka Jobs First, która zrealizowała już programy przywracania do zatrudnienia dla przeszło 5 tys. osób w całej Polsce. Działała zarówno na zlecenie sektora publicznego, pomagając osobom długotrwale bezrobotnym w powrocie na rynek pracy, jak na zlecenie pracodawców prywatnych różnych branż, restrukturyzujących zatrudnienie. We wszystkich tych programach osiągnęła wysoką, udokumentowaną skuteczność.
- Bardzo cieszę się z uruchomienia tego pilotażowego programu wsparcia naszych pracowników i będę robił wszystko, aby zakończył się on sukcesem. Przeciągające się terminy wsparcia naszej załogi ze środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powodują, że nie możemy już dłużej czekać i musimy wdrażać oraz finansować z własnych środków działania wspierające naszych ludzi - mówi Piotr Woźny, prezes zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Konin. - To bezprecedensowa inicjatywa, jeżeli chodzi o zmiany w górnictwie i energetyce, wciąż unikalna na rynku wśród pracodawców - twierdzi z kolei Anna Karaszewska, prezes zarządu Jobs First.
Pomoc dla pracowników
Uruchomienie projektu wspierającego pracowników GK ZEPAK w znalezieniu nowego zatrudnienia to kolejna już taka inicjatywa tej grupy. W ubiegłym roku na terenie Elektrowni Konin uruchomione zostało Centrum Szkoleniowe OZE, w którym ponad 70 pracowników GK ZEPAK przeszło kursy raz uzyskało kwalifikacje montera instalacji fotowoltaicznych. Część z tych osób zatrudniona została w spółce ESOLEO wchodzącej w skład Grupy Cyfrowy Polsat i brała udział w pracach związanych z budową farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW realizowanej w Brudzewie na zrekultywowanych terenach pogórniczych likwidowanej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.
ZEPAK zawarł również umowy z gminami Kazimierz Biskupi i Rychwał przewidującymi sfinansowanie przez ZEPAK działań związanych z tworzeniem miejsc pracy dla byłych pracowników GK ZEPAK w jednostkach organizacyjnych tych gmin.