Dzień bez Samochodu. Sprawdź, gdzie dziś nie zapłacisz za bilet

W Europejskim Dniu bez Samochodu władze wielu polskich miast chcą zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów na przydomowych parkingach lub w garażach. Chodzi o zwrócenie na wyniszczające nasze zdrowie emisje spalin.

W wielu miastach można dziś za darmo podróżować komunikacją miejską
W wielu miastach można dziś za darmo podróżować komunikacją miejską Arkadiusz ZiółekEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Białystok. Tu komunikacja miejska dla wszystkich przez cały dzień za darmo. Dodatkowo mieszkańcy mogą na godzinę za darmo wypożyczyć rower miejski BiKeR.

Gorzów Wielkopolski. Dziś komunikacja miejska jest bezpłatna. Dodatkowo dla pasażerów wybranych autobusów i tramwajów będą czekały niespodzianki, wśród nich zestawy upominkowe składające się jabłek gorzowskiej odmiany reneta landsberska albo "Spacerownika po mieście" - najnowszego wydawnictwa o Gorzowie. Dyrektor Zestawy otrzymają pasażerowie, którzy podczas symbolicznej kontroli, zamiast biletu okażą ważny dowód rejestracyjny na samochód, a dodatkowo uda im się złapać kurs zabytkowym tramwajem "Helmutem" lub autobusem marki Jelcz. Wolontariuszy-kontrolerów można spotkać na trasach linii autobusowej nr 101 i tramwajowej nr 1, między godz. 13:30 a 14:00.

Kielce. Darmowa komunikacja miejska i zakaz wjazdu na wybrane ulice w centrum miasta - to pomysły tamtejszego samorządu. Wszyscy pasażerowie mogą przemieszczać się komunikacją miejską. Od 6:00 do 21:00 dla ruchu samochodowego zamknięte są: ul. Staszica, ul. Zamkowa oraz fragment ul. Solnej. Ul. Staszica zmieni się na jeden dzień w przestrzeń przyjazną dla pieszych, bez hałasu, spalin, za to z wieloma atrakcjami - pojawią się ogródki gastronomiczne, kino letnie, a w ramach festynu dla dzieci odbędą się występy artystyczne i inne atrakcje.

Koszalin. Przejazd autobusami komunikacji miejskiej jest bezpłatny dla wszystkich pasażerów. Dodatkowo na dwie godziny za darmo można korzystać z rowerów miejskich.

Kraków. Można skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Nie trzeba kasować biletów w autobusach i tramwajach, zarówno linii dziennych, jak i nocnych. Z danych Urzędu Miasta dotyczących natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa, które były przeprowadzone w 2017 r., wynikało, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego 40 tys. przejeżdża przez nie tranzytem, a ok. 16 tys. przez centrum.

Lublin. Dziś bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przysługiwać będą w Lublinie okazicielom ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu we wszystkich liniach komunikacji miejskiej kursujących na zlecenie ZTM.

Łódzkie. Bezpłatne przejazdy pociągiem oferuje dziś Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W Dniu Bez Samochodu za bilet nie zapłaci właściciel samochodu osobowego oraz towarzyszący mu podróżni - łącznie w liczbie zgodnej z wpisem w dowodzie rejestracyjnym samochodu określającym liczbę miejsc siedzących.

Podkarpacie. W Rzeszowie komunikacja miejska jest darmowa, a na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, w rejonie ulicy Pułaskiego i Sondeja, odbędzie się Piknik Mobilności. "W godzinach od 9 do 14 przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci z rzeszowskich szkół. Będą m.in. animacje i konkursy z nagrodami" - poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. W Przemyślu pasażerowie mogą podróżować za darmo autobusami MZK za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Pomorskie. Za darmo można skorzystać z pociągów kursujących w województwie pomorskim oraz komunikacji miejskiej na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej - warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego i dokumentu tożsamości. Urząd marszałkowski podał, że oferta obowiązuje na terenie całego województwa, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole. Bezpłatne są również przejazdy komunikacją miejską na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Oznacza to, że właściciele samochodów mogą za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo. Podobnie jak w przypadku pociągów w razie kontroli biletowej trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. W środę bezpłatne przejazdy na wszystkich liniach zostaną wprowadzone także w Słupsku.

Poznań. Z okazji Dnia bez Samochodu, posiadając przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu można podróżować na liniach ZTM Poznań, a także wypożyczyć rower miejski. Również bez biletu pojadą pasażerowie pociągów Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO w granicach województwa. Tu jednak także należy pamiętać o dowiedzie rejestracyjnym.

Śląskie. Kierowcy mogą podróżować za darmo komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego, ale muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta. W kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na wybranych przystankach na pasażerów czeka m.in. gorąca kawa. Można ją wypić z dyrekcją ZTM i samorządowcami. Od 7 do 8 będą czekać w Centrum Przesiadkowym Brynów w Katowicach, od 8 do 9 na dworcu w Tarnowskich Górach, a od 15 do 16 przystanku Nowy Bytom Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej. Pasażerowie będą mieli też okazję spotkać wyjątkowego kontrolera biletów - w taką rolę wcieli się Krzysztof Hanke - aktor, satyryk, lider śląskiego Kabaretu Rak. Swoją podróż rozpocznie ok. 7 w Centrum Przesiadkowym Brynów w Katowicach. " ZTM prowadzi także akcję, w ramach której duże zakłady pracy z regionu mogą kupić bilety dla pracowników z 10 proc. zniżką.

Szczecin. Kasowniki w autobusach i tramwajach są dziś wyłączone, a komunikacja miejska jest darmowa dla wszystkich.

Warszawa. Za darmo i bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego można podróżować autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Mazowieckich. - Wszystkie kasowniki zostaną wyłączone, a bramki w metrze będą otwarte - poinformował rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert. Przez cały dzień za darmo można podróżować zarówno w I, jak i w II strefie biletowej. Nie trzeba także będzie płacić za przejazd na trasach SKM i WKD.

Do Europejskiego Dnia bez Samochodu przyłączyły się Koleje Mazowieckie w ramach oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD". Podróżni mogą za darmo podróżować pociągami KM lub autobusami zastępczej komunikacji autobusowej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin - Lotnisko Modlin. Zasada ta nie dotyczy odcinków obsługiwanych wspólnie z POLREGIO (na odcinku: Siedlce - Łuków, Siedlce - Czeremcha) i Łódzką Koleją Aglomeracyjną (na odcinku Łowicz Główny - Kutno). Darmowe przejazdy nie dotyczą też pociągów PKP Intercity na odcinkach Warszawa Zachodnia - Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną lub przez Warszawę Śródmieście, Warszawa Zachodnia - Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska oraz POLREGIO: Warszawa Zachodnia - Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną lub przez Warszawę Śródmieście oraz Warszawa Zachodnia - Warszawa Główna.

Wrocław. Tu nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, by bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną. Przez pierwszą godzinę można też korzystać z darmowego czasu wypożyczenia rowerów miejskich.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. kampania, która odbywa się co roku od 16 do 22 września. Jest ona odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy, oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się.

Tegoroczna odsłona akcji przebiega pod hasłem: "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

Kulminacją obchodów ETZT jest Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. Celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania pojazdów spalinowych, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja komunikacji publicznej oraz pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.

Udawadniać to będą dziś członkinie i członkowie Parlamentarnego Zespołu ds.Transportu Rowerowego oraz ambasadorzy i ambasadorki lub ich zastępcy i zastępczynie z Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Irlandii, Litwy, Malty, Niemiec, Niderlandów, Słowenii, Szwecji i Włoch. Na rowerach ruszą sprzed Sejmu o godzinie 16:00.

źródło: PAP, Zielona Interia

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas