Czyste Zielone Miasta 2023. Akcja dotarła już do każdego województwa

Stowarzyszenie Program Czysta Polska podsumowało tegoroczną edycję akcji Czyste Zielone Miasta. W sumie inicjatywa dotarła już do 62 miejscowości i każdego województwa w Polsce. Zasadzono drzewa, wysiano łąki kwietne, a także namalowano mural i pomalowano rampę w skate parku z użyciem ekologicznej farby. Finał tegorocznej edycji Czystych Zielonych Miast odbył się w Lublinie.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Od rozpoczęcia projektu Czyste Zielone Miasta organizowanego przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska minęły już dwa lata. W sumie akcja dotarła do każdego polskiego województwa i aż 62 miejscowości.

Czyste Zielone Miasta 2023

W tym roku zasadzono m.in. dęby, lipy, sosny, klony, jawory. Miasta zakupiły też bardziej egzotyczne gatunki, takie jak wiśnia piłkowana, czy surmia. Posadzono również krzewy i byliny, w tym miododajne hortensje, krzewuszki oraz atrakcyjne dla zapylaczy szałwię, rudbekię i jeżówkę.W ramach akcji w Strzelcach Opolskich wysiano łąkę kwietną o powierzchni 150 m2 z nasion mrozoodpornych gatunków, które przetrwają zimę w postaci siewek. Z kolei w Żarach rampę w skate parku pomalowano specjalną farbą pochłaniającą smog.

materiały prasowe

W Siemiatyczach ważnym punktem wydarzeń było przygotowanie kul bokashi służących do ekologicznego oczyszczania wody. Od wielu lat kule trafiają do zalewów w Siemiatyczach, tak się stało również podczas akcji Stowarzyszenia Program Czysta Polska. W sumie do zalewów trafiło aż 1000 sztuk.

W Chrzanowie poprzez sadzenie roślin rozpoczęto zagospodarowanie terenu przy stawie i placu na osiedlu Kościelec. Ma powstać tam ścieżka pieszo-rowerowa nad Chechłem. Z kolei w Lublinie, z okazji wielkiego finału akcji, wykonano mural namalowany farbą fotokatalityczną o powierzchni stu metrów kwadratowych. Specjalny mural ma właściwości antysmogowe i przedstawia liście lipy - ważnego dla Lublina drzewa.

materiały prasowe

"W strefach ekologiczno-edukacyjnych uczyliśmy segregacji odpadów, promowaliśmy picie kranówki i zdrową żywność lokalną. Odbywały się także warsztaty pszczelarskie, zajęcia jogi, uczestnicy nauczyli się od straży miejskiej jak palić w piecach" - relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas