Bobry uznane za gatunek chroniony w Anglii

Bobry europejskie zostały uznane w Anglii za gatunek objęty ochroną, co oznacza, że mieszkańcy nie będą mogli już dalej tępić tych gryzoni ani uszkadzać ich siedlisk. Wspomniane stworzenia wyginęły na terenie Wielkiej Brytanii w XVI wieku, ale po kilku stuleciach zwierzęta reintrodukowano.

Bobry gatunkiem chronionym w Anglii
Bobry gatunkiem chronionym w Angliipixabay.com

Oficjalnie wraz z rozpoczęciem października bobry europejskie zyskały w Anglii status gatunku chronionego. Zgodnie z prawem niepokojenie tych zwierząt, ranienie, łapanie, zabijanie, przewożenie, sprzedawanie czy niszczenie ich siedlisk będzie traktowane jako przestępstwo.

- Zmiana statusu prawnego bobrów jest przełomem dla tych niesamowitych eko-inżynierów, które przynoszą korzyści zarówno innym dzikim zwierzętom, jak i ludziom - powiedziała Joan Edwards, działaczka środowiskowa z Wildlife Trusts.

Bobry wyginęły w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XVI wieku. Wówczas liczne polowania doprowadziły do ich wymarcia. Ponownie pojawiły się one dopiero kilkaset lat później w wyniku reintrodukcji, czyli powtórne wprowadzenie gatunku na miejsce jego występowania.

Już w maju 2019 roku podobne przepisy wprowadzono na terenie Szkocji, która zdecydowanie wyprzedza Anglię pod względem ochrony i odbudowy populacji bobrów.

- Mamy nadzieję, że ludzie nauczą się żyć razem z nimi i postrzegać je jako część brytyjskiego krajobrazu, uznają, że powinni tu być i że mogą nam pomóc - powiedziała Elliot McCandless z Beaver Trust.

Czy czeka nas rekordowy smog?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas