​60 lat temu powstał WWF

WWF, największa organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska na świecie, obchodzi 60. rocznicę powstania. Przy tej okazji wzywa do podjęcia pilnych działań, by powstrzymać kryzys klimatyczny i przyrodniczy.

article cover
Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Razem z rządami, biznesem i społeczeństwem musimy osiągnąć jak więcej w nadchodzącym dziesięcioleciu - mówi Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International.

"Trwająca pandemia COVID-19, u której źródeł leży niekontrolowane przekształcanie środowiska, wylesianie i handel dziką przyrodą, jest najnowszym dowodem na to, że niezrównoważona działalność człowieka doprowadza systemy naturalne podtrzymujące życie na Ziemi na skraj załamania" - pisze w swoim komunikacie organizacja.

- Przez sześćdziesiąt lat nasza misja stawała się coraz ważniejsza. Teraz wiemy, że będziemy mogli zapewnić ludzkości bezpieczną, dostatnią, zdrową i sprawiedliwą przyszłość tylko wtedy, gdy będziemy troszczyć się o planetę, a zrównoważony rozwój stanie się normą - mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska dodając: - Ta dekada musi być punktem zwrotnym. COVID-19 to sygnał alarmowy ostrzegający nas przed zagrożeniami, jakie pociąga za sobą nasza niezrównoważona i niszczycielska relacja z naturą. Teraz musimy myśleć i działać na znacznie większą skalę i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

WWF w 1961 r. stworzyła niewielka grupa zaangażowanych przyrodników. Dziś to organizacja działająca w blisko stu krajach. Może się pochwalić nie tylko wspieraniem ochrony setek zagrożonych gatunków, co dało im szansę na przyszłość, ale także m.in. wypromowaniem pierwszych na świecie ekoetykiet dla żywności.

W latach 80. XX wieku, wspólnie z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody oraz Programem Środowiskowym ONZ, WWF stworzył Światową Strategię w Zakresie Ochrony Przyrody, którą podpisał ówczesny sekretarz generalny ONZ. Strategia, opublikowana jednocześnie w 34 stolicach świata, stała się podstawą kompleksowego spojrzenia na ochronę środowiska oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas