Unia Europejska może zwiększyć cele klimatyczne, żeby szybciej odciąć się od rosyjskich surowców

"Unia Europejska może wyznaczyć bardziej ambitne cele w zakresie przejścia na energię odnawialną, poszukując alternatywy dla importu ropy i gazu z Rosji"- powiedział w niedzielę szef unijnej polityki klimatycznej Frans Timmermans.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.PoolReuters / Forum
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

27 państw członkowskich UE uzgodniło, że do 2030 r. wspólnie zredukują emisję gazów cieplarnianych netto o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r., co jest krokiem w kierunku "zerowej emisji netto" do 2050 r.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Komisja Europejska zaproponowała również, by Europa ograniczyła import rosyjskiego gazu o dwie trzecie w tym roku i przygotowuje plany stopniowego wycofania go do 2027 roku.

Repower EU

W maju Komisja ma przedstawić plan "Repower EU", w którym zaproponuje, w jaki sposób Wspólnota może zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych.

W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy pracować nad inicjatywą, którą nazywam "Repower EU", a w jej ramach chcemy przyspieszyć transformację energetyczną. W tym kontekście możemy zrewidować nasze cele" - powiedział Timmermans dziennikarzom podczas wizyty w Kairze.

Jak stwierdził, taka rewizja oznaczałaby "wyższy udział energii odnawialnej w 2030 roku", odmawiając podania danych liczbowych dotyczących ewentualnych nowych celów. Zgodnie z obecnymi planami UE zwiększyłaby udział energii odnawialnej do 40 proc. końcowego zużycia do 2030 roku.

Z Izraela przez Egipt

Według słów Timmermansa Egipt, który będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP27 w listopadzie i który reeksportuje izraelski gaz z terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) na swoim wybrzeżu Morza Śródziemnego, mógłby pomóc UE zdywersyfikować import gazu.

"Jeśli uda nam się pozyskać inne LNG w regionie - a zobaczymy, jakie ilości będą dostępne z Izraela - może to być dobre podejście" - powiedział.  "Istotą mojej oferty jest długoterminowa relacja strategiczna, która rozpoczyna się od LNG, a następnie szybko przenosi się na odnawialne źródła energii, zwłaszcza wodór" - dodał.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas