W tym kraju stopniał ostatni lodowiec. Podobny los czeka inne państwa

Wenezuela jest pierwszym krajem w paśmie górskim Andów, który utracił wszystkie lodowce. Pomimo ambitnych planów ochrony mas lodu, ostatni lodowiec znacznie się skurczył, przez co nie może być już w ten sposób klasyfikowany.

Park Narodowy Sierra Nevada w Meridzie w Andach. Widok na lodowiec Wenezueli, który w maju 2024 r. prawie zniknął i stracił właściwości lodowca
Park Narodowy Sierra Nevada w Meridzie w Andach. Widok na lodowiec Wenezueli, który w maju 2024 r. prawie zniknął i stracił właściwości lodowcaSusana Rodriguez/AFPEast News

Stopniał ostatni lodowiec znajdujący się w Wenezueli. Po znacznej masie lodu została jedynie stosunkowo niewielka "biała plama" o powierzchni niespełna dwóch hektarów. Lodowiec La Corona zajmował powierzchnię 4,5 kilometra kwadratowego. Jego zniknięcie jest nieodwracalne - uważają klimatolodzy.

Zniknął ostatni lodowiec Wenezueli

Znajdujący się na drugim najwyższym szczycie w kraju Pico Humboldt (4942 m n.p.m.) lodowiec La Corona roztapiał się w ekspresowym tempie. Nie może być już klasyfikowany jako lodowiec. Dopóki warstwa lodu nie zniknie całkowicie, będzie określana polem lodowym. Według międzynarodowych standardów lodowiec musi mieć powierzchnię co najmniej 10 hektarów.

Na początku marca władze Wenezueli podjęły decyzję o ratowaniu lodowca La Corona. Ruszyły prace związane z przykryciem go specjalną geowłókniną. Niestety misja zakończyła się fiaskiem podobnie jak wcześniejsze nieudane próby monitorowania stanu masy lodu.

W Wenezueli, a dokładnie w paśmie górskim Sierra Nevada de Merida, znajdowało się sześć lodowców (do 1991 r. przetrwało pięć). Prawie wszystkie lodowce zniknęły do 2011 r., a La Corona był ostatnim. Lodowiec stopił się dużo szybciej niż przewidywano.

Badania wskazują, że w latach 1953-2019 pokrywa lodowa w Wenezueli zmniejszyła się o 98 proc., a tempo utraty lodu gwałtownie przyspieszyło po 1998 r. Średnia miesięczna temperatura w Andach była w ostatnich latach wyższa nawet o 4 stopnie Celsjusza (w porównaniu do początku lat 90.).

Globalne topnienie lodowców

Klimatolodzy uważają, że Wenezuela jest pierwszym krajem, który stracił swoje wszystkie lodowce w czasach współczesnych. Geomorfolog Melaine Le Roy uważa, że utrata lodowców grozi także innym krajom. Ekspert wymienił kolejno Indonezję, Meksyk i Słowenię. Na topnienie lodowców ma wpływ także zjawisko El Niño, które przyspieszy proces wzrostu temperatur na Ziemi i doprowadzi do rekordowych upałów.

Ekstremalne i rekordowe poziomy temperatur w oceanach przyczyniły się do średniego wzrostu poziomu mórz o 4,62 mm rocznie (wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Meteorologiczną w 2022 r.).

La Corona był ostatnim lodowcem w Wenezueli. W kraju nie ma już lodowców
La Corona był ostatnim lodowcem w Wenezueli. W kraju nie ma już lodowcówSUSANA RODRIGUEZ/AFP/East NewsEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas