Te kwiaty kwitną od wiosny do jesieni. I to przez wiele lat

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Kwiaty wieloletnie do ogrodu, długo kwitnące i upiększające ogród przez długi czas — to marzenie osób dopiero rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu roślin i szukasz gatunków, które ozdobią działkę na wiele sezonów, sprawdź nasze zestawienie. Poznaj najpiękniejsze kwiaty wieloletnie do ogrodu.

Piwonie są w Polsce najczęściej wybieranymi kwiatami wieloletnimi.
Piwonie są w Polsce najczęściej wybieranymi kwiatami wieloletnimi.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie kwiaty wieloletnie wybrać do ogrodu?

Kwiaty wieloletnie są zwykle łatwiejsze w pielęgnacji niż rośliny jednoroczne. Wystarczy raz je zasadzić, aby cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu nawet przez 10-15 lat. W perspektywie czasu pozwalają też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Duża liczba osób, zamiast co roku wydawać krocie na sadzonki, woli raz na kilka lat kupić roślinę wieloletnią. Gatunki takich kwiatów trzeba wybierać z uwzględnieniem warunków panujących na danej działce.

Duże znaczenie mają rodzaj gleby, jak i nasłonecznienie czy ilość dostępnego miejsca. Niektóre rośliny rozrastają się bowiem do sporych rozmiarów, co również stanowi ich niemały atut. Oto kilka gatunków szczególnie wartych uwagi.

Czy piwonie są wieloletnie?

Piwonie są w Polsce najczęściej wybieranymi kwiatami wieloletnimi. Na świecie istnieje około 40 gatunków i aż 10 000 odmian tych pięknych roślin. Popularność peonii wynika z ich stosunkowo niewielkich wymagań co do miejsca sadzenia i pielęgnacji. Najlepiej czują się one na stanowiskach nasłonecznionych, ale dobrze radzą sobie również w cieniu. Mała ilość słońca zwykle przekłada się jednak na słabsze kwitnienie.

Piwonie nie lubią być przesadzane, ale dobrze znoszą letnią suszę. Raczej nie są podatne na ataki szkodników i choroby. Niestraszne im też chwasty, które oprócz niewątpliwego pogorszenia estetyki otoczenia, nie wpływają na pogorszenie kondycji rośliny.

Pielęgnacja piwonii ogranicza się do wycięcia suchych pędów i liści po zakończonym okresie wegetacji. Niekiedy trzeba też skonstruować odpowiednie podpory, zwłaszcza przy uprawie odmian o okazałych i pełnych kwiatach.

Przesadzanie piwonii jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ale pielęgnacja piwonii ogranicza się do wycięcia suchych pędów i liści po zakończonym okresie wegetacji
Przesadzanie piwonii jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ale pielęgnacja piwonii ogranicza się do wycięcia suchych pędów i liści po zakończonym okresie wegetacji123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Rozchodnik w ogrodzie. Gdzie go sadzić?

Rozchodnik to rodzaj roślin obejmujący, w zależności od źródła, od 450 do nawet 750 gatunków jednorocznych, dwuletnich i bylin. Występują one przeważnie w dość surowym terenie, na podłożu skalnym i piaszczystym, rzadziej w lasach i na bagnach. Doskonale czują się w każdych warunkach, jednak nie przepadają za zbyt zawilgoconym podłożem.

Rozchodniki idealnie sprawdzają się jako rośliny do obsadzania skalniaków, murków czy rabat. Są łatwe w uprawie, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Do najchętniej wybieranych gatunków należą rozchodnik biały, rozchodnik kamczacki, rozchodnik ostry czy rozchodnik okazały.

Jak uprawiać liliowce?

Liliowce to byliny uprawiane na całym świecie jako rośliny ozdobne. Z uwagi na duże zróżnicowanie gatunków i odmian stanowią doskonałe urozmaicenie każdego ogrodu. Słyną z nietypowych kwiatów o ciekawych kolorach i kształtach. Ponadto są łatwe w uprawie. Rosną zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i zacienionych.

Dla zachowania liliowców w dobrej kondycji warto co kilka lat je rozsadzać.

Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu.
Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu.123RF/PICSEL

Irys syberyjski w ogrodzie. Mróz mu niestraszny

Irys syberyjski to piękna bylina ozdobna, rosnąca najlepiej na wilgotnych i częściowo zacienionych stanowiskach. W odpowiednich warunkach osiąga około metra wysokości. Tworzy kępy składające się z mieczowatych liści ułożonych pionowo. Niestraszny mu mróz, jednak wymaga odchwaszczania i regularnego podlewania, zwłaszcza w początkowym okresie uprawy. Jest podatny na niektóre choroby (zgnilizna kłączy, plamistość liści) i szkodniki (ślimaki).

Gdzie w ogrodzie posadzić parzydło leśne?

Parzydło leśne to roślina wieloletnia dorastająca do 2 metrów wysokości. Tworzy rozległe kępy, które z roku na rok stają się coraz większe. Cechuje się dużą wytrzymałością na niskie temperatury. Najbardziej lubi stanowiska zacienione i półzacienione, jednak odnajduje się również w miejscach słonecznych. Najlepiej rośnie na podłożu wilgotnym i odpowiednio żyznym,

Wymienione kwiaty wieloletnie, długo kwitnące sprawdzą się w każdym ogrodzie. Wystarczy odrobina zaangażowania, aby stworzyć wyjątkową, naturalną dekorację na swojej działce.

"Wydarzenia": Niszczą drzewa. Mały owad powoduje wielki problem na Półwyspie HelskimPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas