Można już sadzić dalie, ale nie do gruntu. Te kwiaty lubią ciepło i słońce

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Dalie, zwane też georginiami, przywędrowały do nas z Ameryki Środkowej. Służyły tam za produkt leczniczy oraz pożywienie dla ludzi i zwierząt. My zachwycamy się ich misternymi, kolorowymi kwiatami. Są ozdobą każdego ogrodu nawet wtedy, gdy inne rośliny już przekwitną. Kiedy najlepiej sadzić dalie i jak je uprawiać, żeby kwitły jak najdłużej? Wyjaśniamy krok po kroku.

Dalie najlepiej siać kiedy przymrozki już miną.
Dalie najlepiej siać kiedy przymrozki już miną.123rf.com123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy siać dalie? Dwa terminy, cztery możliwości

Dalie należą do rodziny astrowatych, w Meksyku doczekały się wielu odmian. Ich korzenie to bulwy zebrane w karpy, które w Ameryce Środkowej stanowiły paszę dla zwierząt i pożywienie dla roślin. U nas georginie traktuje się jako rośliny jednoroczne, choć zupełnie niepotrzebnie. Ich karpy można przechowywać przez zimę w temperaturze kilku stopni - wiosną wystarczy je zasadzić do gruntu.

Z drugiej strony, dalie należą do roślin nasiennych. Produkują spore ziarnka, które łatwo siać. Cykl "od nasionka do kwiatów" sprawi każdemu ogrodnikowi dużo satysfakcji, bo to bardzo wdzięczne w uprawie rośliny. Kiedy zatem siać dalie? To zależy od tego, czy chcemy siać je od razu do gruntu, czy podhodować w domu. Trzeba pamiętać, że georginie kochają słońce i ciepło.

  • Kiedy siać dalie z nasion do doniczek?  

Jako rośliny ciepłolubne, dalie wykiełkują w temperaturze 20 - 25 stopni Celsjusza. Dlatego w domu możesz je wysiać z nasion już w połowie kwietnia. Wybierz pojemniki o głębokości 10 cm, wypełnij je wilgotnym podłożem do siewu. Wsadzaj nasionka dalii pojedynczo, w odległości 5 cm do siebie, na głębokość 3 cm. Jest to o tyle łatwe, że te kwiaty wydają dość duże nasiona. Koniecznie postaw pojemniki na południowym parapecie. Po 2-3 tygodniach rośliny zaczną kiełkować. Do gruntu przenieś je w drugiej połowie maja.

  • Kiedy sadzić karpy dalii do doniczek?  

Karpy dalii do doniczek możesz wysadzić na początku maja. Potrzebujesz większych pojemników, o głębokości 40 cm. Karpy najpierw namocz w zimnej wodzie przez pół godziny. Następnie sadź bulwy w pojemnikach na głębokości około 5-7 cm, bulwami do dołu. Najlepiej, jeśli w jednej doniczce posadzisz jeden egzemplarz. W cieplejsze dni możesz wynosić je na zewnątrz, pamiętając jednak o tym, by na noc wnosić je do domu.

  • Kiedy siać dalie z nasion do gruntu?  

Nasiona dalii możesz wysiać również bezpośrednio do gruntu. Musisz jednak poczekać, aż minie niebezpieczeństwo nocnych przymrozków. Najlepiej zrób to w drugiej połowie maja, kiedy ziemia jest już zdecydowanie ciepła. W gruncie nasiona potrzebują nieco więcej czasu na wykiełkowanie, później też będziesz cieszyć się kwiatami.

  • Kiedy sadzić karpy dalii do gruntu?  

Karpy dalii możesz posadzić do gruntu w drugiej połowie maja. Postępuj dokładnie tak, jak w przypadku sadzenia ich w doniczkach. Po dwóch tygodniach możesz spodziewać się wychylających się z ziemi kiełków.

W przypadku sadzenia czy siania dalii najważniejsze jest stanowisko. Te kwiaty nie poradzą sobie w cieniu. Potrzebują pełnego nasłonecznienia i miejsca osłoniętego od wiatru.

Dalie to ogromny wybór kolorów i rozmiarów.
Dalie to ogromny wybór kolorów i rozmiarów.123rf.com123RF/PICSEL

Uprawa dalii, czyli co lubią meksykańskie piękności

Uprawa dalii nie jest skomplikowana, ale wiele zależy tu od gleby i stanowiska. Georginie lubią mocno nasłonecznione i ciepłe miejsca. Źle znoszą też tereny podmokłe, dlatego najlepiej wybrać dla nich lekki pagórek.

Nie wyrosną też w glebie piaszczystej i jałowej. Zanim posadzisz dalie, wymieszaj ziemię z kompostem lub biohumusem. Podłoże pod te kwiaty powinno być żyzne i przepuszczalne. Te rośliny trzeba regularnie podlewać. Jeśli masz w ogrodzie wysokie odmiany dalii, będą one wymagały podpórek.

Niektóre dalie mają wręcz bajkowe kwiaty.
Niektóre dalie mają wręcz bajkowe kwiaty.123rf.com123RF/PICSEL

Jak długo kwitną dalie? Wiele zależy od nas

Dalie kwitną bardzo długo - od kwietnia do pierwszych przymrozków. Wiele zależy od odmiany i od nas. Uprawiając georginie, mamy wpływ na ich pokrój. Jeśli zależy ci na wyższych i większych kwiatostanach, obrywaj boczne pędy roślin. Musisz się jednak liczyć z tym, że kwiaty, choć będą większe, będzie ich mniej. Jeśli nie będziesz obrywać odrostów, pokrój roślin będzie szerszy. Obsypią się one mniejszymi, lecz liczniejszymi kwiatami.

Dalie doczekały się na świecie kilku tysięcy odmian, w Polsce mamy ich około sześćdziesięciu. Jest więc w czym wybierać. Odmiany georginii różnią się głównie kolorem i kształtem kwiatostanów. Są wśród nich kwiaty wyglądające jak pompony, są odmiany karłowate, podobne do stokrotek, są kaktusowe, do złudzenia przypominające astry. Mamy dalie jednokolorowe, dwukolorowe i wielokolorowe. Wśród nich znajdziemy kwiaty o zdecydowanych barwach, ale i wpadające w pastele. Sadząc w ogrodzie same dalie, możemy otrzymać efekt wielobarwnej mieszanki różnorodnych kwiatów.

Źródło: Deccoria.pl 

Czy w Polsce wycina się za dużo drzew?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas