Krzepiący widok. Żubry nagle zaczęły się przytulać

Nasz narodowy król puszczy mieszka na kilku obszarach w Polsce, z czego najwięcej osobników żyje w Puszczy Białowieskiej. Jedna z hodowli tych zwierząt znajduje się także w Puszczy Niepołomickiej w Małopolsce. Nagrano tam pokrzepiające wideo, na którym widać jak dwa potężne żubry przytulają się do siebie.

Puszcza Niepołomicka jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Małopolski, ale i turystów z innych regionów kraju. Płaski i rozległy teren jest idealnym miejscem do jazdy rowerem czy spokojnych spacerów. 

Znajdują się tu tereny podmokłe i bagna oraz hodowla żubrów, zwana żubrowiskiem. Mieszkający tu żubry są oczkiem w głowie leśników, którzy publikują regularnie zdjęcia oraz filmy z iście królewskimi bohaterami.

Żubry w Puszczy Niepołomickiej

Nadleśnictwo Niepołomice pochwaliło się niedawno kolejnymi nagraniami pochodzącymi z Ośrodka Hodowli Żubrów. Na filmie widać merdające sporych rozmiarów ogonami żubry. W tym miejscu żyje stado liczące ok. 30 zwierząt. Zwierzęta pochodzą z linii białowiesko-kaukaskiej. "Dyrektorem stada" jest byk "Poręczyciel" urodzony w 1996 r.

Reklama

Niedawno leśnicy opublikowali film, na którym widać jak żubry się do siebie przytulają. "Przytulasy" - skomentowali pracownicy Nadleśnictwa Niepołomice.

Celem ośrodka hodowlanego w puszczy jest ochrona gatunkowa zagrożonego wyginięciem żubra. Od lat 50. obserwacja tych zwierząt jest możliwa wyłącznie z dedykowanej temu celowi wieży widokowej. 

Żubry żyją w Puszczy Niepołomickiej na obszarze liczącym 70 hektarów. Hodowla żubrów znajduje się pod stałym nadzorem Głównego Konserwatora Przyrody. Żubr (Bison bonasus) to obecnie największy żyjący ssak Europy.

Historia tego gatunku była jednak bardzo burzliwa, a za sprawą człowieka żubr stanął na krawędzi wymarcia. Restytucja żubra przywróciła do życia tak wyjątkowy i okazały gatunek zagrożony wyginięciem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Żubr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy