Reklama

Tesla, Einstein i da Vinci. Lista najbardziej znanych wegetarian

Wegetarianizm cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Nie powinno to w zasadzie nikogo dziwić, gdyż dobrze zróżnicowana dieta bezmięsna zapewnia nam wszelkie niezbędne składniki odżywcze, a dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń takich jak cukrzyca, nadwaga czy nowotwory. Te i wiele innych powodów przekonało już niejeden wybitny umysł do zmiany swoich nawyków żywieniowych. Poznajcie kilku znanych wegetarian.

O zaletach bycia wegetarianinem można pisać nieustannie, jednak warto podkreślić, że taki styl życia niesie za sobą wiele korzyści nie tylko dla nas samych, ale także dla całego środowiska poprzez między innymi znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie cierpienia wśród zwierząt czy możliwość wyprodukowania większej ilości pożywienia, dzięki czemu dotrze ono do najbiedniejszych.

Czytaj też: Niemcy chcą przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii 

Reklama

W ten sposób możemy pomóc nie tylko sobie, lecz także całemu społeczeństwu i dołączyć do licznego grona osób, które już to zrobiły, a trzeba przyznać, że znajdziemy w nim najwybitniejsze umysły naszego świata.

Leonardo da Vinci

Leonarda da Vinci do dzisiaj uważa się za najbardziej wszechstronnie uzdolnioną osobę, jaka kiedykolwiek chodziła po Ziemi. Praktycznie każdy zna jego dzieła malarskie takie jak "Mona Lisa", "Ostatnia Wieczerza" czy "Dama z gronostajem", a prace Włocha dotyczące anatomii spowodowały znaczny wzrost wiedzy o tej dziedzinie.

Wybitny rzeźbiarz, wynalazca, inżynier czy geolog - po prostu człowiek renesansu. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że wspominany polimat był również czułym na cierpienie zwierząt wegetarianinem, na co wskazuje między innymi list jego rodaka, Andrei Corsalego, który pod tym względem porównywał do niego wyznawców hinduizmu.

Albert Einstein

Uważany za najwybitniejszego fizyka na świecie, Albert Einstein, również należał do grona wegetarian, a dokładniej ujmując, dołączył do niego w ostatnich latach swojego życia. Natomiast warto dodać, że autor teorii względności już wiele lat wcześniej wypowiadał się pozytywnie o takim sposobie życia.

- Żyję bez tłuszczów, bez mięsa, bez ryb, ale czuję się bardzo dobrze. Zawsze uważałem, że człowiek nie został stworzony, aby być drapieżnikiem i mięsożercą - pisał w liście do Hansa Muhsama.

Nikola Tesla

Nikola Tesla nie bez powodu jest uważany przez wielu za najwybitniejszą postać w historii ludzkości. Choć minęło prawie sto lat od śmierci Serba, niektórych jego wynalazków do dzisiaj nie udało się nikomu odtworzyć.

Warto wspomnieć, że z części spuścizny Tesli korzystamy dosłownie codziennie, gdyż to właśnie on opracował stosowane do tej pory podstawy generowania i przesyłania prądu przemiennego czy stworzył pierwsze radio. Tego wszystkiego dokonał, będąc wegetarianinem.

Czytaj też: Rosjanie ostrzelali park ze zwierzętami w Charkowie. "Przestał istnieć" 

- Wegetarianizm jest godnym pochwały odejściem od ustalonego barbarzyńskiego nawyku. To, że możemy żywić się pokarmem roślinnym i wykonywać swoją pracę nawet z korzyścią, nie jest teorią, ale dobrze udowodnionym faktem - pisał wyjątkowy Słowianin.

Pitagoras

Zanim ludzi niejedzących mięsa zaczęto nazywać wegetarianami funkcjonowała nazwa "pitagorejczycy", gdyż jak łatwo się domyślić, grecki filozof i uczony, któremu zawdzięczamy wiele odkryć w dziedzinie matematyki, wraz ze swoimi uczniami prowadził właśnie taki tryb życia.

Isaac Newton

Isaac Newton, czyli twórca podstaw fizyki klasycznej, uważany jest wraz z Einsteinem za duet najwybitniejszych naukowców w historii i co ciekawe, Newton podobnie jak Einstein pod koniec swojego życie zdecydował się przejść na wegetarianizm. Anglik należał do grona osób wyjątkowo czułych na krzywdę zwierząt.

Olga Tokarczuk

Warto wspomnieć, że również w Polsce mamy wyjątkowo utalentowanych wegetarian takich jak na przykład laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" - Olga Tokarczuk.

- Dziś największym problemem ludzkości jest przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, ta wieczna Treblinka, która dzieje się naokoło nas i dzieje się ciągle - mówiła pisarka w jednym z wywiadów.

Pozostali

Lista znanych wegetarian jest tak długa jak lista korzyści, jakie niesie ze sobą ten tryb życia. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkie wybitne osoby związane z dietą bezmięsną, ale wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak: Steve Jobs, Mahatma Gandhi, Franz Kafka, Lew Tołstoj, Mary Shelley, Konfucjusz czy Michael Jackson.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy