Newton, Tesla i da Vinci. Najbardziej znani wegetarianie

Troska o środowisko w połączeniu z olbrzymimi korzyściami zdrowotnymi każdego roku przekonuje do przejścia na wegetarianizm miliony kolejnych osób. Dobrze zróżnicowana dieta bezmięsna zapewnia nam wszelkie niezbędne składniki odżywcze oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Nic więc dziwnego, że postawili na nią nawet najwybitniejsi przedstawiciele naszego gatunku.

Wegetarianizm staje się coraz popularniejszy. Orędowniczką bezmięsnej diety jest polska noblistka Olga Tokarczuk.
Wegetarianizm staje się coraz popularniejszy. Orędowniczką bezmięsnej diety jest polska noblistka Olga Tokarczuk. Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zalety wegetarianizmu można wymienić całymi godzinami, a temat wciąż nie zostałby wyczerpany. Taki styl życia oprócz bezpośredniego pozytywnego wpływu na nasze zdrowie również znacznie ogranicza emisję gazów cieplarnianych, umożliwia wyprodukowania większej ilości pożywienia czy zmniejsza skalę cierpienia zwierząt.

Jak widać, poprzez prostą zmianę w naszej diecie jesteśmy w stanie pośrednio pomóc innym. Dołączymy wówczas także do elitarnego grona, w którym znajdują się najwybitniejsze osobistości z całego świata.

Isaac Newton

Angielski uczony uważany przez wielu za najwybitniejszego naukowca w historii należał do grona osób wyjątkowo czułych na krzywdę zwierząt. W związku z tym twórca podstaw fizyki klasycznej postanowił w ostatnich kilku latach swojego życia przejść na wegetarianizm.

- Uważał, że to przerażająca niekonsekwencja wierzyć, że zwierzęta czują, a jednocześnie sprawiać im cierpienie - pisał o Isaacu Newtonie francuski pisarz Voltaire.

Nikola Tesla

Od śmierci Serba minęło niemal 80 lat, a ludzkość wciąż nie odtworzyła wszystkich jego wynalazków. Ze spuścizny fenomenalnego wynalazcy korzystamy cały czas, gdyż to właśnie on odpowiada za stworzenia radia czy opracowanie postaw generowania i przesyłania prądu.

- Wegetarianizm jest godnym pochwały odejściem od ustalonego barbarzyńskiego nawyku. To, że możemy żywić się pokarmem roślinnym i wykonywać swoją pracę nawet z korzyścią, nie jest teorią, ale dobrze udowodnionym faktem - pisał Nikola Tesla.

Dieta wegetariańska ogranicza wystąpienie wielu poważnych chorób
Dieta wegetariańska ogranicza wystąpienie wielu poważnych choróbpixabay.com

Albert Einstein

Niemieckojęzyczny fizyk podobnie jak Newton uważany jest za najwybitniejszego naukowca wszechczasów. Co więcej, podobniej jak Newton przeszedł on w ostatnich latach swojego życia na wegetarianizm. Warto wspomnieć, że jeszcze za życia Einstein pozytywnie wypowiadał się o takim sposobie życia.

- Żyję bez tłuszczów, bez mięsa, bez ryb, ale czuję się bardzo dobrze. Zawsze uważałem, że człowiek nie został stworzony, aby być drapieżnikiem i mięsożercą - pisał w liście do Hansa Muhsama.

Leonardo da Vinci

Na naszej planecie z pewnością nie urodziła się równie wszechstronnie uzdolniona osoba co Leonarda da Vinci. Praktycznie każdy zna jego wybitne dzieła jak "Ostatnia Wieczerza", "Mona Lisa" czy "Dama z gronostajem", a prace Włocha dotyczące anatomii spowodowały znaczący wzrost wiedzy o tej dziedzinie.

Do tego wybitny rzeźbiarz, inżynier, wynalazca czy geolog - po prostu człowiek renesansu. Aczkolwiek mało osób zdaje sobie sprawę, że omawiany polimat był również czułym na cierpienie zwierząt wegetarianinem, czego możemy dowiedzieć się między innymi z listu jego rodaka, Andrei Corsalego, który pod tym względem porównywał do niego wyznawców hinduizmu.

Pitagoras

Nim ludzi niespożywających mięsa zaczęto nazywać wegetarianami funkcjonowała nazwa "pitagorejczycy". Nie trzeba być ekspertem od starożytnej Grecji, aby się domyślić, że grecki filozof, który dokonał wielu odkryć w dziedzinie matematyki, prowadził wraz ze swoimi uczniami właśnie taki tryb życia.

Smaczne i dobre dla środowiska
Smaczne i dobre dla środowiskapixabay.com

Olga Tokarczuk

Oczywiście w Polsce również mamy niezwykle utalentowanych wegetarian. Jedną z nich jest laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" - Olga Tokarczuk.

- Dziś największym problemem ludzkości jest przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, ta wieczna Treblinka, która dzieje się naokoło nas i dzieje się ciągle - stwierdziła pisarka w jednym z wywiadów.

Inni

Znanych wegetarian jest równie wiele co korzyści płynących z takiego stylu życia. Nie sposób wymienić ich wszystkich, lecz warto wspomnieć między innymi o takich nazwiskach jak: Mahatma Gandhi, Franz Kafka, Steve Jobs, Mary Shelley, Konfucjusz czy Lew Tołstoj.

Przemysław Białkowski podcast: KonopiaSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas