Goniąc pioruny. Czym zajmuje się łowca burz?

Pasjonują się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Polują na unikaty, przed którymi wielu ucieka w popłochu. Czym zajmują się dokładnie łowcy burz? Tomasz Machowski kiedyś bał się burzy, ale po czasie jego strach zamienił się w pasję. Członek zarządu Polskich Łowców Burz opowiada, jak ekipa prognozuje m.in. występowanie zjawisk ekstremalnych, takich jak gwałtowne burze czy tornada.

Łowcy burz analizują, gdzie przemieszcza się burza
Łowcy burz analizują, gdzie przemieszcza się burzaINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Polscy Łowcy BurzINTERIA.PL

Ekstremalne zjawiska to np. takie, które powodują znaczne szkody, mogą to być huragany, trąby powietrzne czy burze śnieżne. Takie tornada wystąpiły np. w lutym w Polsce. To bardzo rzadkie zjawisko w naszym kraju. Czy niektóre burze również można zaliczyć do takich zjawisk?

Po tragedii w Tatrach apelowaliśmy o uruchomienie systemu ostrzegania przed burzami. Po części system działa, ale czasem ostrzeżenia docierają po fakcie.
Tomasz Machowski

Szukanie burzy

Ekipa Łowców cyklicznie zbiera się w terenie, na którym ma wystąpić burza. Wyposażeni w różnego rodzaju sprzęt: kamery, aparaty czy drony, badają, jakie inne zdarzenia towarzyszą burzom. Czy takie obserwacje piorunów są niebezpieczne? Jak mówi Tomasz Machowski, ekipa nie ryzykuje życia, aby udokumentować burze. Członkowie grupy mają wiedzę na temat tego, gdzie ukryć się przed niebezpieczeństwem lub kiedy zbliża się moment, w którym trzeba odpuścić prace.

Ostrzeżenia na temat burz są wydawane w skali lokalnej. Burze występują na małych obszarach, np. nie pojawią się w naszej, ale w jednej miejscowości dalej. Możemy sprawdzić jednak, jak burza się przemieszcza.
Tomasz Machowski

Mówi się, że w Polsce występują rejony, gdzie gwałtowne zjawiska występują częściej niż w innych regionach. Dlaczego? Na północy łatwo o różnicę temperatur, która wywołuje zjawiska takie jak burze. Z kolei na Śląsku, np. w okolicach Częstochowy ekstremalnym zjawiskom sprzyja lokalizacja Brama Morawskiej - krainy geograficznej w Czechach i Polsce, zapadliska między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami.

A co ze zmianami klimatu? Machowski przewiduje, że burze będą występować coraz częściej w porach roku takich jak jesień czy zima. Ekstremalne zjawiska, takie jak powodzie i tornada będą się nasilać i występować coraz częściej. Łowcy będą mieli pełne ręce roboty, ale nie jest to dobra wiadomość dla nas wszystkich.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas