Goniąc pioruny. Czym zajmuje się łowca burz?

Pasjonują się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Polują na unikaty, przed którymi wielu ucieka w popłochu. Czym zajmują się dokładnie łowcy burz? Tomasz Machowski kiedyś bał się burzy, ale po czasie jego strach zamienił się w pasję. Członek zarządu Polskich Łowców Burz opowiada, jak ekipa prognozuje m.in. występowanie zjawisk ekstremalnych, takich jak gwałtowne burze czy tornada.

Ekstremalne zjawiska to np. takie, które powodują znaczne szkody, mogą to być huragany, trąby powietrzne czy burze śnieżne. Takie tornada wystąpiły np. w lutym w Polsce. To bardzo rzadkie zjawisko w naszym kraju. Czy niektóre burze również można zaliczyć do takich zjawisk?

Szukanie burzy

Ekipa Łowców cyklicznie zbiera się w terenie, na którym ma wystąpić burza. Wyposażeni w różnego rodzaju sprzęt: kamery, aparaty czy drony, badają, jakie inne zdarzenia towarzyszą burzom. Czy takie obserwacje piorunów są niebezpieczne? Jak mówi Tomasz Machowski, ekipa nie ryzykuje życia, aby udokumentować burze. Członkowie grupy mają wiedzę na temat tego, gdzie ukryć się przed niebezpieczeństwem lub kiedy zbliża się moment, w którym trzeba odpuścić prace.

Reklama

Mówi się, że w Polsce występują rejony, gdzie gwałtowne zjawiska występują częściej niż w innych regionach. Dlaczego? Na północy łatwo o różnicę temperatur, która wywołuje zjawiska takie jak burze. Z kolei na Śląsku, np. w okolicach Częstochowy ekstremalnym zjawiskom sprzyja lokalizacja Brama Morawskiej - krainy geograficznej w Czechach i Polsce, zapadliska między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami.

A co ze zmianami klimatu? Machowski przewiduje, że burze będą występować coraz częściej w porach roku takich jak jesień czy zima. Ekstremalne zjawiska, takie jak powodzie i tornada będą się nasilać i występować coraz częściej. Łowcy będą mieli pełne ręce roboty, ale nie jest to dobra wiadomość dla nas wszystkich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przemysław białkowski podcast | podcast | burze nad Polską

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama