Wielki mięsożerca odkryty w zaroślach. To sprawny zabójca o wielkim łbie
Mógł być bardzo duży, bowiem sama czaszka tego zwierzęcia mierzyła 60 cm. A to wskazywałoby na zwierzę, które mogło osiągać może 8 metrów długości. Szczątki mięsożernego dinozaura nazwanego Yuanmouraptor odnaleziono w zaroślach porastających skalną glebę w południowych Chinach.

To prowincja Junnan i tereny Yuanmou, od których zwierzę otrzymało swą nazwę, oznaczającą "rozbójnik z Yuanmou". Mieszkał na tym obszarze w środkowej jurze, około 170 milionów lat temu. To dość wczesny etap rozwoju dużych mięsożernych teropodów, które dopiero zaczynały osiągać ogromne, wielometrowe rozmiary i dominować wśród jurajskich drapieżników. Kluczowe dla jury drapieżniki takie jak allozaury żyły znacznie później, mniej więcej 145 milionów lat temu.
Znaleziska takie jak juanmuraptor to okazja, aby zobaczyć jak ewoluowały teropody, jak stawały się coraz większymi drapieżnikami, które swój sukces łowiecki opierały na mocnych nogach piechura i silnej głowie zadającej potężne ciosy długimi zębami. Głowy jurajskich teropodów nie są tak wielkie i mocarne jak u gatunków kredowych, chociażby tyranozaura, ale stanowią wyraźny zwrot ewolucyjny tych mięsożerców.
Metriakantozaury osiągały ponad 10 metrów
Nowe znalezisko opisuje "PeerJ". Chiński drapieżnik zaliczony został do metriakantozaurów - grupy spokrewnionych właśnie z allozaurami, ale starszych drapieżników jurajskich, których ostatni przedstawiciele przetrwali do początków kredy. Wyróżniały się pewnymi cechami anatomicznymi jak ostre wyrostki na kręgach. Największe osobniki metriakantozaurów osiągały nawet ponad 10 metrów. To bardzo dużo jak na jurę. Znany także z Chin jangczuanozaur z tej grupy mógł mierzyć nawet 10,8 metra.

W wypadku nowego juanmuraptora szacowanie wielkości zwierzęcia odbywa się na podstawie pomiarów czaszki. Mierzy ona bez mała 54 cm, tzn. tyle mierzą zachowane kawałki. Cała czaszka mogła mieć 60 cm, a dla porównania u jangczuanozaura osiągała ona 78 cm. Możliwe zatem, że mieszkaniec zarośli w Junnan był drapieżnikiem 8-metrowym.
Naukowcy uważają, że metriakantozaury były najbardziej rozwiniętą grupą należącą do allozaurów i ich krewniaków. Znamy kilkanaście ich gatunków takich jak metriakantozaur z Anglii, jangczuanozaur czy sinraptor z Chin, siamraptor z Tajlandii, konwawenator z Hiszpanii, lurinianozaur z Portugalii, alpkarakusz z Kirgistanu i inne. Teraz jest okazja przyjrzeć się jednemu z najstarszych ich gatunków, jakim jest juanmuraptor.
