Unia Europejska zdecydowała. To oficjalny koniec pieców na węgiel i gaz

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki w krajach UE mają być zeroemisyjne, a 10 lat później zniknąć mają wszystkie kotły na paliwa kopalne - zadecydował we wtorek Parlament Europejski. Oznacza to, że w Polsce, obok likwidacji kopciuchów, zniknąć będą musiały też piece na węgiel i gaz.

Unia Europejska zapowiada zakaz pieców gazowych i węglowych. Od 2040 r. będzie można z nich korzystać tylko w systemie hybrydowym, np. z pompą ciepła lub kolektorem słonecznym
Unia Europejska zapowiada zakaz pieców gazowych i węglowych. Od 2040 r. będzie można z nich korzystać tylko w systemie hybrydowym, np. z pompą ciepła lub kolektorem słonecznym123RF/PICSEL
  • Budynki odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.
  • Parlament Europejski przyjął uzgodnione z Radą plany co do redukcji emisji z budynków.
  • Od 2030 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne i powinny posiadać panele fotowoltaiczne.
  • Do 2040 r. mają zniknąć kotły na paliwa kopalne, czyli węgiel, gaz i ropę naftową (olej opałowy).

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne. Państwa członkowskie mają też zmniejszać zużycie energii w budynkach mieszkalnych.

Zakaz pieców węglowych i gazowych oraz obowiązkowa fotowoltaika na każdym dachu

Do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały stopniowo montować instalacje słoneczne na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych oraz niemal wszystkich budynkach publicznych i niemieszkalnych. Są dwa warunki - musi być to technicznie możliwe i opłacalne.

Państwa członkowskie muszą też przyjąć środki, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu. Do 2040 r. należy całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne. To oznacza koniec pieców na węgiel, gaz i olej opałowy.

Dla osób, które chcą zachować posiadany kocioł na paliwa kopalne przewidziano jedną furtkę: w domu trzeba będzie zainstalować dodatkowo pompę ciepła, kolektory słoneczne lub inną instalację cieplną tworzącą wraz z kotłem tzw. hybrydowy system grzewczy.

Są też wyjątki od nowych przepisów. Nie będą one dotyczyć budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje Unii mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

"Prawo to pomoże obniżyć rachunki za energię i zajmie się podstawowymi przyczynami ubóstwa energetycznego, zapewniając jednocześnie tysiące wysokiej jakości lokalnych miejsc pracy w całej UE" - powiedział Ciarán Cuffe, poseł sprawozdawca.

Dlaczego auta elektryczne są wciąż tak drogie?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas