Tak odradza się przyroda. Wyjątkowe Google Doodle na Dzień Ziemi 2024

Z okazji Dnia Ziemi 2024 przypadającego 22 kwietnia Google udostępniło specjalną wersję swojej strony zwaną Google Doodle. Interaktywna grafika ukazuje wybrane miejsca na Ziemi w wyjątkowy sposób, pokazując odradzającą się przyrodę.

Google Doodle na Dzień Ziemi 2024 pokazuje wybrane tereny chronione na świecie układające się w napis "Google"
Google Doodle na Dzień Ziemi 2024 pokazuje wybrane tereny chronione na świecie układające się w napis "Google"123RF/PICSEL

Google Doodle na Dzień Ziemi 2024 składa się z sześciu animacji przedstawiających różne miejsca na Ziemi. Obrazy satelitarne układają się w nazwę najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Ale to niejedyna funkcja, jaką spełniają.

Dzień Ziemi 2024. Wyjątkowe Google Doodle

"Zdjęcia przypominają nam o tym, jak ważna jest ochrona Ziemi dla przyszłych pokoleń" - czytamy w informacji prasowej udostępnionej przez Google.

Obraz Google Doodle na Dzień Ziemi 2024 składa się z sześciu liter-zdjęć satelitarnych. Są to:

G: Wyspy Turks i Caicos w Ameryce Środkowej. Obszar chroniony w tym miejscu skupia się m.in. na ocaleniu raf koralowych i przywracaniu gatunków takich jak Cyclura (rodzaj jaszczurek z rodziny legwanowatych).

O: Park narodowy Scorpion Reef w Meksyku. To największa rafa koralowa w południowej części Zatoki Meksykańskiej. Obszar jest schronieniem dla kilku gatunków ptaków, żółwi oraz koralowców.

O: Park narodowy Vatnajökull na Islandii. Utworzony w 2008 r. park narodowy chroni ekosystemy znajdujące się wokół największego lodowca Europy.

G: Park narodowy Jaú w Brazylii. To jeden z największych rezerwatów przyrody w Ameryce Południowej, znajdujący się w sercu Amazonii. Ochrona lasów w tym miejscu daje też schronienie licznym gatunkom, takim jak jaguar, ocelot nadrzewny, wydra wielka czy manat rzeczny.

L: Wielki Zielony Mur w Nigerii. Rozpoczęty w 2007 r. projekt utworzony przez kraje Afryki polega na przywracaniu terenów podlegających pustynnieniu przez sadzenie roślinności.

E: Rezerwaty przyrody Pilbara Islands w Australii. 20 terenów ochrony przyrody utworzonych w tym regionie pomaga chronić m.in. żółwie oraz ptaki.

Co ciekawe, aby stworzyć Doodle na Dzień Ziemi 2024 Google nie ograniczyło się tylko do tych sześciu liter, ale stworzyło cały alfabet na bazie obrazów satelitarnych obszarów chronionych. Litery stworzono z wykorzystaniem Google Earth oraz technologii i zasobów Airbus, CNES/Airbus, Copernicus, Maxar Technology i USGS/NASA Landsat.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas