Pustynia w Arabii Saudyjskiej zakwitła. "Zapach i widok odświeżają duszę"
Magdalena Mateja-Furmanik
Wielu mieszkańców Arabii Saudyjskiej zjeżdża do miasta Rafha, które znajduje się w pobliżu granicy z Irakiem, by podziwiać niecodzienny widok. Pustynia Nefud zakwitła.
Ze względu na obfite, zimowe deszcze, piaszczysta pustynia Nefud o powierzchni 57 tys. km2 zakwitła. Hektary piasku pokryte są drobnymi, fioletowymi kwiatami znanymi jako dzika lawenda.
To wydarzenie trwa około 15-20 dni w ciągu roku w zależności od obfitości deszczów.
Mieszkańcy całego kraju zjeżdżają do Rafha, by podziwiać to widowisko. Niektórzy z nich przemierzają setki kilometrów tylko po to, by usiąść wśród kwiatów. Na pustyni można zobaczyć mnóstwo małych obozowisk, w których pali się ognisko, a obok leży grupa ludzi na pięknych dywanach, popijająca herbatę wśród kwiatów. Niektórzy decydują się spędzić tam noc pod namiotem.
Ten widok jest warty ponad 12-godzinnej podróży. To tak, jakbyś był w raju. Zapach i widok odświeżają duszę, a po powrocie do domu jesteś naładowany motywacją do życia.
Kwitnące pustynie
Nefud nie jest jedyną pustynią na świecie, której zdarza się zakwitnąć. Taka sama sytuacja ma miejsce na pustyni Atakama w Chile, która również pokrywa się hektarami kwiatów. W przeciwieństwie do Nefud, nie kwitnie co roku i nie pokrywa się dziką lawendą lecz kwiatami z gatunku Cistanthe longiscapa o barwie żółtej i filetowej.
Jest to najsuchsza pustynia świata, na której może nie padać nawet kilka lat. Jeśli jednak na ziemię w końcu spadnie deszcz, uśpione rośliny eksplodują. Statystycznie wydarza się to co 5-10 lat w okolicy listopada.
Wpływ zmian klimatu na kwitnięcie pustyń
Obfite kwitnięcie obu pustyń jest powiązane ze zmianami klimatu. W przypadku Nefed mówi się o wyjątkowo obfitych deszczach zimowych, których przyczyna może być powiązana z topnieniem lodowców.
Kwitnienie Atakamy jest powiązane z El Niño - nieregularną, okresową zmiennością wiatrów i temperatury powierzchni morza, która rozwija się u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Rosnące temperatury morza prowadzą do wzrostu parowania, co z kolei powoduje więcej opadów.
Ponieważ zmiany klimatu nasilają częstotliwość występowania El Niño, Atakama zaczęła kwitnąć co roku.
Źródło: dwnews, chiletoday.cl, thenews.com.pk, timesofisrael.com