Pirania z okiem Saurona. Dostała nazwę na cześć "Władcy Pierścieni"

Naukowcy opisali nowy gatunek ryb z rodziny piraniowatych. Z racji charakterystycznego wzoru na boku przypominającego oko Saurona z "Władcy Pierścieni" nazwano go Myloplus sauron.

Nowy gatunek ryby z rodziny piraniowatych opisany przez naukowców przypomina oko Saurona
Nowy gatunek ryby z rodziny piraniowatych opisany przez naukowców przypomina oko SauronaCaters News / Forum/ mat. prasoweAgencja FORUM

Władca Mordoru z książek J.R.R. Tolkiena we "Władcy Pierścieni" przyjmował postać złowieszczego oka, które czujnie obserwowało poczynania swoich sług oraz innych bohaterów. Właśnie takie oko ujrzeli naukowcy gdy opisywali nową południowoamerykańską rybę z rodziny piraniowatych. Nazwali ją Myloplus sauron.

Brazylia. Nowy gatunek ryby nazwany na cześć Saurona z "Władcy Pierścieni"

Odkrycie opisano na łamach "Neotropical Ichtyology". W odróżnieniu od krwiożerczych zapędów głównego antagonisty "Władcy Pierścieni", opisana niedawno ryba jest znacznie bardziej spolegliwa. Żywi się tylko roślinami.

Najbardziej charakterystyczną cechą tej piraniowatej są jednak jej łuski i wzór na boku. "Gdy tylko jeden z nas wpadł na nazwę dla ryby, wiedzieliśmy, że to idealny wybór" - mówi dr Rupert Collins z Natural History Museum, który pomagał w opisaniu gatunku.

"Wzór na jej boku bardzo przypomina oko Saurona, szczególnie biorąc pod uwagę pomarańczowe plamy na jej ciele" - dodaje naukowiec.

Myloplus sauron to niejedyne zwierzę, które zyskało swoją nazwę dzięki nawiązaniu do antybohatera z twórczości J.R.R. Tolkiena. Wcześniej Sauron posłużył jako inspiracja do nazwania m.in. dinozaura Sauroniops pachytholus, rodzajów motyli czy żaby Nyctimystes sauroni.

Nawiązująca do "Władcy Pierścieni" ryba występuje w Ameryce Południowej, w północnej Brazylii. Do tej pory jej obecność potwierdzono tylko w rzece Xingu, która jest dopływem Amazonki. Myloplus sauron jest roślinożerna.

Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas