Papież Franciszek zaktualizuje ważną encyklikę. Chodzi o zmiany klimatu

Papież Franciszek powiedział, że napisze kontynuację swojej przełomowej encykliki "Laudato si'" z 2015 r. Mówi ona o ochronie środowiska i zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Papież obiecał zaktualizować swoje pismo skierowane do biskupów i do wiernych.

Papież zaktualizuje encyklikę
Papież zaktualizuje encyklikęHANDOUT/AFP/East NewsEast News

Papież Franciszek nie informował wcześniej, że zaktualizuje swoją przełomową encyklikę z 2015 r. Ogłoszenie dotyczące nowej wersji pisma padło na spotkaniu papieża z prawnikami krajów Rady Europy. Encyklika ma charakter orędzia skierowanego do wiernych oraz pełniących funkcje w kościele. Omawiane treści dotyczą różnych spraw.

Kontynuacja Laudato Si

W 2015 r. Papież Franciszek napisał "Laudato si'" (tłum. "Bądź pochwalony"), czyli ważne pismo mówiące o potrzebie ochrony środowiska, stawiania czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi oraz ograniczeniu zużycia paliw kopalnych.

"Piszę drugą część nawiązującą do 'Laudato si'', aby zaktualizować treści odpowiednio do aktualnych problemów" - powiedział papież Franciszek cytowany przez agencję Reuters. Papież nie podał jednak dodatkowych informacji, np. dotyczących formy kontynuacji.

Encyklika papieska stała się ważnym punktem odniesienia dla wielu działaczy klimatycznych z całego świata. Miała również wpływ na decyzje podjęte później na konferencji klimatycznej w Paryżu. W tym samym roku kraje podpisały porozumienie paryskie, które określiło cele związane z ograniczeniem globalnego ocieplenia.  

Amerykański wysłannik ds. klimatu i były sekretarz stanu John Kerry twierdził w czerwcu, że encyklika miała "głęboki wpływ" na konferencję paryską.

Równocześnie po opublikowaniu treści encykliki niektórzy konserwatywni katolicy popierający ruchy polityczne o podobnym profilu zaciekle krytykowali papieża, który poparł teorię antropogenicznego pochodzenia zmian klimatu.

Papież kontra Watykan

W zeszłym roku jeden z urzędników watykańskich stwierdził, że ekstremalne warunki pogodowe stały się "nową normalnością". Stwierdził, że czas zaprzeczania zmianom klimatycznym i sceptycyzmu dobiegł końca

W maju Watykan potępił wszelkie akty przemocy wobec zabytków i dzieł sztuki, jakie popełnili działacze grup klimatycznych. Dezaprobata została wyrażona w przesłaniu watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji na Światowy Dzień Turystyki, który będzie obchodzony 27 września.

W czerwcu watykański sąd skazał dwoje włoskich aktywistów na karę więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę i odszkodowanie w wysokości ok. 30 tys. euro. Guido Viero i Ester Goffi w sierpniu 2022 r. przykleili się do podstawy posągu Grupa Laokoona znajdującego się w Muzeach Watykańskich. Sam posąg ma wymiar symboliczny.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźni
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas