ONZ przeciwko zmianom klimatu. W przeciwnym wypadku grożą sankcje

Małe kraje wyspiarskie są obszarami szczególnie dotkniętymi przez zmiany klimatu. W związku z tym Australia dołączyła do Vanuatu w walce o wprowadzenie zapisu zobowiązującego państwa członkowskie ONZ do walki z kryzysem klimatycznym. Za jej zaniechanie niektóre państwa żądają wprowadzenia kar.

Wiele małych państw wyspiarskich na Pacyfiku znajdzie się całkowicie pod wodą przez topnienie lodowców.
Wiele małych państw wyspiarskich na Pacyfiku znajdzie się całkowicie pod wodą przez topnienie lodowców.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W małych krajach wyspiarskich Pacyfiku, chociażby takich jak Vanuatu, nikt nie wątpi w realność zmian klimatu. Mieszkańcy już muszą mierzyć się z dewastującymi cyklonami, których nie znali ich przodkowie, a także wszystko wskazuje na to, że przez wzrost poziomu morza, ich kraje zupełnie znikną pod wodą.

W związku z dewastującymi wpływami zmian klimatu, Australia poparła roszczenia Vanuatu do wprowadzenia zobowiązań prawnych zobowiązujących wszystkie kraje członkowskie ONZ do walki z kryzysem klimatycznym. Dołączyło do niej co najmniej 69 krajów rozwiniętych i rozwijających się, które zobowiązały się do współsponsorowania rezolucji.

Poparcie tego kraju wynika przynajmniej z dwóch przyczyn. Po pierwsze, przez Australię co roku przechodzi fala gwałtownych pożarów, której przyczyną są zmiany klimatyczne. Po drugie, kraj ten jest otoczony szeregiem małych państw wyspiarskich, które m.in. przez topnienie lodowców, znajdą się pod wodą. Oznaczać to będzie masowe migracje.

Projekt został już skierowany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.  

Jak podaje The Guardian, pomimo faktu, iż opinia doradcza MTS będzie niewiążąca, australijscy urzędnicy spodziewają się, że Trybunał może rozważy wprowadzenie zobowiązania państw członkowskich do ochrony systemu klimatycznego i środowiska, dla obecnych i przyszłych pokoleń na mocy prawa międzynarodowego.

Celem wciąż pozostaje ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5C.

Konsekwencje dla krajów, które nie chcą współpracować

W projekcie rezolucji zaznacza się prośbę o to, by Trybunał Sprawiedliwości dokładnie określił konsekwencje prawne dla krajów, które przez swoje działania i zaniechania spowodowały znaczące szkody w systemie klimatycznym i innych częściach środowiska.

MTS może wprowadzić sankcje na mocy Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, porozumienie paryskiego oraz konwencję ONZ o prawie morza.

Źródło: The Guardian

Z Europy do Afryki. Nowe technologie w walce o przyrodęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas