Nielegalna wycinka w "płucach Ziemi". Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii uczestniczą w wielkiej akcji ponownego zalesiania przetrzebionych przez rabunkową i nielegalną wycinkę dziewiczych lasów deszczowych, które pokrywają 60 proc. tego terytorium - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.

Puszcza amazońska, która przez wielu nazywana jest "zielonymi płucami Ziemi", cały czas mierzy się z nielegalną wycinką na ogromną skalę. Organizacje ekologiczne współpracują z lokalnymi mieszkańcami, aby ponownie zalesiać te bezcenne przyrodniczo tereny
Puszcza amazońska, która przez wielu nazywana jest "zielonymi płucami Ziemi", cały czas mierzy się z nielegalną wycinką na ogromną skalę. Organizacje ekologiczne współpracują z lokalnymi mieszkańcami, aby ponownie zalesiać te bezcenne przyrodniczo terenyVINCENT PREMEL / BiosphotoEast News

Tylko w ciągu 2020 r. z terenów peruwiańskiej Amazonii "znikło" w ten sposób ok. 203 tys. hektarów puszczy, co oznaczało najszybsze tempo wycinki od 20 lat - wynika z ogłoszonego w poniedziałek komunikatu.

Amazonia. Mieszkańcy ruszyli do akcji ponownego zalesiania

Dzięki staraniom Peruwiańskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody - m.in. dzięki zbiórkom pieniędzy wśród ludności i miejscowych przedsiębiorców - mieszkańców ponad 7 tys. wsi i osiedli na terenie peruwiańskiej Amazonii wyposażono w niezbędne narzędzia, aby mogli uczestniczyć w akcjach ponownego zalesiania i pielęgnacji szkółek leśnych.

"Docieramy do najbardziej odległych osiedli i wsi na terenach puszczy amazońskiej z przedstawieniami teatralnymi i kukiełkowymi, aby upowszechniać ideę i znaczenie ochrony środowiska naturalnego" - mówi dyrektor stowarzyszenia Amazonia na Zawsze Javier Velasquez.

Organizacja ta od kilku lat prowadzi wśród miejscowej ludności akcję edukacyjną, której celem jest uczulenie jej na działania człowieka zagrażające amazońskiej puszczy dziewiczej, takie jak nielegalne górnictwo uprawiane w poszukiwaniu cennych minerałów lub kłusownictwo.

Wyjątkowy rozkaz dla żołnierzy NATO. Sadzili drzewa w PolscePolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas