Kompostowe toalety mogą uratować życie. Znana aktorka buduje je na potęgę

ONZ szacuje, że każdego dnia w wyniku braku higieny i dostępu do wody oraz toalet umiera aż 1000 dzieci. Amerykańska aktorka Patricia Arquette opracowuje rozwiązania tego problemu - montuje dla potrzebujących kompostowe toalety. Takie ekologiczne rozwiązania można znaleźć również w Europie.

Toalety kompostowe mogą rozwiązać problem braku higieny w krajach rozwijających się i po prostu ratować życie. Ich wielką propagatorką jest hollywoodzka aktorka Patricia Arquette
Toalety kompostowe mogą rozwiązać problem braku higieny w krajach rozwijających się i po prostu ratować życie. Ich wielką propagatorką jest hollywoodzka aktorka Patricia Arquette/CanvaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wszystko zaczęło się od trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r. Aktorka Patricia Arquette założyła wówczas fundację GiveLove, której celem była pomoc poszkodowanym w wyniku klęski.

Arquette skupiła się na poprawie warunków sanitarnych. Początkowo rozważała konwencjonalne metody, które wymagały użycia dużych ilości wody. Koszty były jednak zbyt wysokie, a metody trudne do wdrożenia na obszarach pozbawionych elektryczności.

Wtedy powstał pomysł założenia toalet kompostowych. Są przystępne cenowo, ekologiczne, tj. przyjazne środowisku, nie wymagają konserwacji, a odpady są biologicznie przetwarzane bez użycia wody. Na końcu procesu otrzymywany jest kompost.

Po pierwsze: higiena

"Zasadniczo usuwane są wszystkie patogeny, a na końcu otrzymujesz kompost" - wyjaśnia aktorka w wywiadzie dla Deutsche Welle. Gwiazda dodaje, że korzystanie z toalet jest banalnie proste.

Pomysł sprawdził się na Haiti, a fundacja GiveLove wdrożyła kolejne programy szkoleń budowy toalet w Nikaragui, Kolumbii, Ugandzie, Kenii, Indiach i Stanach Zjednoczonych.

Wynikiem korzystanie z toalet jest uzyskanie kompostu
Wynikiem korzystanie z toalet jest uzyskanie kompostuakg-images / Israel Talby/EAST NEWSEast News

W filmie dokumentalnym "Holy Shit - Saving the World with Shit" reżyser Rubén Abruña odwiedza 16 miast na czterech kontynentach, pokazując co znaczy brak dostępu do toalety, prysznica i życie wśród ścieków. Z kamerą odwiedza m.in. ekologiczne osiedle Allermöhe w Hamburgu, które, jest pionierem w dziedzinie budowy toalet kompostowych.

Nowoczesne toalety kompostowe pozwalają zaoszczędzić około 50 l wody na osobę dziennie. Takie toalety mają jeszcze jedną zaletę - nie śmierdzą.

Z powodu nieodpowiednich warunków sanitarnych na świecie umiera ok. 1000 dzieci dziennie. Według ONZ 3,5 mld ludzi na świecie żyje obecnie bez dostępu do bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Przysługa dla potrzebujących

Amerykańska aktorka Patricia Arquette ma na swoim koncie wiele znakomitych ról w kasowych filmach (m.in. "Zagubiona autostrada" w reż. Davida Lyncha, "Boyhood" i "Medium").

Uwagę 55-letniej gwiazdy od jakiegoś czasu przykuwał niedostrzegalny dla Zachodu problem - brak dostępu do wody i toalet w innych częściach świata. Aktorka odwiedziła niedawno berliński Festiwal Filmów o Prawach Człowieka, a podczas którego opowiadała o korzyściach płynących z montażu toalet kompostowych.

"Wiem, że to brzmi jak szaleństwo: celebryta zajmuje się sanitariatami. To naprawdę dziwne, ale jestem punkrockowcem, a jest to najbardziej punkrockowa rzecz, jaką można zrobić" - podsumowała Arquette w wywiadzie dla Deutsche Welle.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas