Inflacja i kapryśna pogoda. Światowe uprawy ryżu zniszczone

Wpływ suszy i ogromnych opadów wywołanych globalnym ociepleniem, jest zauważalny w wielu sektorach rolnictwa. Również produkcja ryżu może drastycznie spaść z powodu zmian klimatu. Producenci mierzą się też z innym problemem.

Kraje azjatyckie eksportują 90% światowej produkcji ryżu
Kraje azjatyckie eksportują 90% światowej produkcji ryżu East News

Obecnie zagrożone są uprawy ryżu w Indiach, Chinach, Bangladeszu i Wietnamie. Niekorzystna pogoda pokrzyżowała plany czołowych dostawców ryżu w Azji, ale destrukcyjne efekty suszy widoczne są także w Europie.

Największy eksporter ryżu z Indii ostrzega, że znacznie zmniejszy produkcję nie tylko z powodu anomalii pogodowych, ale także inflacji, która dotarła do rekordowego poziomu.

Ryż jest spożywany na całym globie, zwłaszcza w Afryce i AzjiUnsplash

Ryż i inflacja

W ciągu ostatnich dwóch lat ryż oparł się ogólnemu trendowi wzrostu cen żywności. Ostatnie miesiące przyniosły wzrost cen innych zbóż i produktów na ich bazie. Wpłynęła na to m.in. wojna w Ukrainie.

Jednak producenci ryżu mierzą się teraz z innymi przeszkodami. Niesprzyjająca pogoda w wielu krajach Azji, która odpowiadają za około 90% światowej produkcji ryżu, prawdopodobnie zmieni trajektorię cen, twierdzą handlowcy i analitycy.

Wzrost cen ryżu przyczyniłby się do już i tak poważnych wyzwań związanych z podwyżkami cen żywności w niektórych krajach rozwijających się.

Powodzie, susza i zmiany klimatu

Niejednolite deszcze w Indiach (monsun), fala upałów w Chinach, powodzie w Bangladeszu i podobne problemy pogodowe w Wietnamie wpłynęły na zaburzenie produkcji. Czterej z pięciu największych eksporterów ryżu mają problemy, a to nie odbije się bez echa na rynku globalnym. Produkcja ryżu będzie mniejsza.

Uprawy ryżu we Włoszech wyniszczone susząDeutsche WelleDeutsche Welle

Do połowy tego roku odnotowano 13% spadek upraw ryżu, a to może skutkować spadkiem produkcji o 10 milionów ton lub o około 8% w stosunku do ubiegłego roku - podaje Reuters.

Analitycy twierdzą, że kraje afrykańskie gromadzą obecnie zapasy ryżu i chcą uchronić się przed zbliżającymi się niedoborami oraz skokiem cen.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas