Francuzi dostaną pieniądze na naprawę ubrań i obuwia. Mają mniej marnować

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Francuzi dostaną od rządu dodatkowe "kieszonkowe" na naprawę odzieży i obuwia. Niewielkie sumy mają zachęcać naród do zmniejszenia skali konsumpcjonizmu oraz marnotrawstwa.

Rząd wypłaci obywatelom bonus za naprawę butów i odzieży, by zmniejszyć marnotrawstwo
Rząd wypłaci obywatelom bonus za naprawę butów i odzieży, by zmniejszyć marnotrawstwoEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rząd Francji od października wypłaci swoim obywatelom niewielkie podczas napraw odzieży i obuwia, aby walczyć z nadmiernym wyrzucaniem ubrań. Dziennik "Le Monde" informuje, że każdego roku Francuzi pozbywają się 70 tys. ton odzieży, z których dwie trzecie trafia na wysypiska śmieci.

Wielki kraj, dużo śmieci

W ramach rządowego programu obywatele będą mogli otrzymać 7 euro za naprawę obcasa i od 10 do 25 euro za naprawę odzieży. Wszystko to w ramach funduszu o łącznej wartości 154 mln euro przewidzianego na lata 2023-2028.

"Celem jest wsparcie tych, którzy dokonują napraw" - powiedziała we wtorek francuska minister ekologii Berangere Couillard, odnosząc się zarówno do małych pracowni krawieckich, jak i do marek odzieżowych, które oferują usługi naprawcze. Couillard zaprosiła "wszystkie pracownie krawieckie i szewców do przyłączenia się" do rządowej akcji.

Program jest częścią szeroko zakrojonej reformy sektora tekstylnego, jednego z najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska na świecie, zapoczątkowanej przez francuski rząd z końcem 2022 roku.

We Francji w 2022 roku wypuszczono na rynek 3,3 mld sztuk odzieży, obuwia i tekstyliów domowych - podaje organizacja ekologiczna Refashion.

Arsen w LegnicyPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas