Działalność Grety Thunberg ma bardzo dobry wpływ na ludzi. Są na to dowody

Czy młodzi ludzie mogą inspirować społeczeństwo do zmiany nawyków, a nawet przekonań? Według nowego badania prawie jedna trzecia Szwajcarów wprowadziła do swojego życia zmiany, a zmotywowały ich do tego piątkowe strajki klimatyczne prowadzone z inicjatywy Grety Thunberg.

Greta Thunberg wraz z uczestnikami strajku
Greta Thunberg wraz z uczestnikami strajkuBERND LAUTER/AFP/East NewsEast News

"Fridays for Future" to inicjatywa, która powstała 5 lat temu z inicjatywy Grety Thunberg. Nastolatka stanowi obecnie symbol zaangażowania młodzieży w sprawy klimatyczne. 

W ramach piątkowych strajków uczniowie w Europie (ok. 4 mln uczniów w 150 krajach) domagali się zmian polityki środowiskowej i klimatycznej. Opuszczali szkołę, aby strajkować. Piątki dla przyszłości są nadal praktykowane w Europie, ale sama Greta, z racji zakończenia edukacji w szkole, nie będzie już w nich uczestniczyć. Nie rezygnuje jednak z aktywizmu.

Strajki klimatyczne Thunberg przynoszą faktyczne zmiany

W związku z aktywnością młodych Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie (EPFL) sprawdził, czy młodzieżowe strajki klimatyczne mogą wpływać na zmianę zachować w społeczeństwie.

Okazało się, że 30 proc. ankietowanych mieszkańców Szwajcarii przyznało, że w następstwie protestów zmieniło swoje nawyki związane z różnymi kwestiami środowiskowymi: transportem, zakupami i recyklingiem. 

O te kwestie zapytano 1200 osób w wieku od 18 do 74 lat, które nie brały udziału w strajkach. Porównano nawyki praktykowane przed rozpoczęciem strajków i kilka miesięcy później.

Zmiany codziennych nawyków i praktyk w transporcie obejmowały przesiadkę z auta na rower oraz zmniejszenie częstotliwości lotów samolotami. Ankietowani przyznali też, że zaczęli poszukiwać lepszych alternatyw dla swojego dotychczasowego menu. Zwiększyli udział produktów roślinnych w diecie lub zaczęli spożywać więcej ekologicznych i lokalnych produktów.

Wydźwięk strajków klimatycznych

Według badania większość ankietowanych pozytywnie oceniła zarówno Gretę Thunberg, jak i samą inicjatywę "Fridays for Future". Zaangażowanie młodych ludzi w ważne sprawy środowiskowe i klimatyczne może mieć wpływ na starszych obywateli.

Współczesny aktywizm klimatyczny ma różne oblicza - młodzi ludzie protestują w obiektach kultury, na autostradach oraz przy obiektach przemysłowych. Wychodzą na ulice i domagają się zmian np. w polityce energetycznej świata. Nieposłuszeństwo obywatelskie stało się kluczową kwestią w walce o zmianę polityk klimatycznych na świecie.

Protest klimatyczny. Kilkadziesiąt osób bierze udział w marszu w stolicy IndiiAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas